الجبیر: من نشنیدم که بایدن ولیعهد را در قتل خاشقجی مقصر بداند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، فاکس نیوز گزارش داد که عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی برای دومین مصاحبه پس از سفر بایدن به منطقه با خبرنگار این شبکه آمریکایی تماس گرفت و آن را انجام داد. واضح است که او چیزی نشنیده است که بایدن، ولیعهد عربستان سعودی، برخلاف آنچه رئیس جمهور آمریکا ادعا کرده بود، عامل ترور «جمال خاشقجی» باشد.

این مقام سعودی گفت: من آن عبارت خاص را نشنیده ام. رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایالات متحده از زمانی که بنیانگذاران قانون اساسی را نوشتند به حقوق بشر متعهد بوده است، خاطرنشان کرد که این بخشی از دستور کار هر رئیس جمهور آمریکا است.

بایدن که به خاطر این سفر و دیدار با ولیعهد سعودی، علیرغم مواضع قبلی، زیر تیغ تیز انتقادات حقوق بشری قرار دارد، با استناد به اظهارات بن سلمان مبنی بر انکار نقش وی در ترور فجیع خاشقجی، گویی این اولین ترور بوده است. زمانی که ولیعهد سعودی آن را گفته بود. وی به خبرنگاران گفت که در این دیدار در جده «او (شاهزاده ولیعهد سعودی) گفت که شخصاً مسئول قتل خاشقجی نیست» و بعداً در اظهارنظری کودکانه اضافه کرد: «نشان دادم که فکر می‌کنم او (مسئول) است. رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت که پسرش سلمان به او گفته است که علیه کسانی که مسئول بودند اقدام کرده است.

بایدن در این کنفرانس مطبوعاتی ضمن بیان اینکه آنچه برای خاشقجی رخ داد، ظالمانه بود، موضع مدافع حقوق بشر را گرفت و افزود: در رابطه با قتل خاشقجی، در ابتدای جلسه فریاد زدم و توضیح دادم. آنچه در آن زمان فکر می کردم. داشتم و اکنون در مورد آن چه فکر می کنم. من دیدگاهم را خیلی واضح بیان کردم. من کاملاً روشن کرده‌ام که سکوت یک رئیس‌جمهور آمریکا در قبال موضوع حقوق بشر با این که ما هستیم و من که هستم ناسازگار است.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خود متعهد شد که دولت سعودی را مجبور کند تا بهای جنایات خود را بپردازد و ریاض را به دلیل مسائل حقوق بشری طرد کند. او هفته گذشته در مقاله‌ای در واشنگتن پست – روزنامه خاشقجی – تلاش کرد سفر خود به عربستان سعودی را که ناقض ادعاهای او درباره حقوق بشر و موضع قبلی او در قبال ریاض است، توجیه کند.

پیشتر الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز درخواست بایدن برای موافقت ریاض با تولید نفت را رد کرد و گفت: توافقی در مورد نفت وجود نداشت و عربستان و کشورهای اوپک بر اساس بازار تصمیم خواهند گرفت، نه بر اساس بازار. «هیجان» یا «سیاست».

در همین حال، در بیانیه کاخ سفید آمده است که «عربستان متعهد به حمایت از تعادل بازار جهانی نفت برای رشد اقتصادی پایدار است». ایالات متحده به سطح تولید ۵۰ درصد بالاتر از برنامه ریزی برای ماه های جولای و آگوست رسید. این و گام‌های بعدی که در هفته‌های آینده پیش‌بینی می‌کنیم، به‌طور چشمگیری به ثبات بازارها کمک خواهد کرد.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید