اقتصاد آسیا در خطر است؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، صندوق بین المللی پول (IMF) چشم انداز مثبتی برای آینده اقتصاد آسیا ارائه نمی دهد، زیرا انقباض پولی جهانی، افزایش تورم ناشی از جنگ اوکراین و کاهش شدید اقتصاد چین . رشد چشم انداز بهبود در این منطقه را کاهش داده است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش اقتصادی منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد: در حالی که تورم در آسیا در مقایسه با سایر مناطق پایین است، بیشتر بانک‌های مرکزی باید به افزایش نرخ‌های بهره ادامه دهند تا انتظارات تورمی را بدون تغییر نگه دارند. کریشنا سرینیواسان، مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه صندوق بین المللی پول گفت: «عملکرد آسیا در سه ماهه دوم سال ضعیف تر از حد انتظار بود. بهبود قوی اقتصادی آسیا در اوایل سال جاری در حال کند شدن است. برای اطمینان از بازگشت تورم به هدف تعیین شده و ثبات انتظارات تورمی، لازم است سیاست های پولی انقباضی تر شود.

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی آسیا را به ۴ درصد در سال جاری و ۴.۳ درصد در سال آینده کاهش داد که نسبت به آوریل به ترتیب ۰.۹ درصد و ۰.۸ درصد کاهش داشت. این کاهش به دنبال رشد ۶.۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ بود. در این گزارش آمده است: با کاهش اثرات همه‌گیری کرونا، منطقه با عوامل بازدارنده جدیدی ناشی از انقباض مالی جهانی و کاهش پیش‌بینی‌شده تقاضای خارجی مواجه است.

نقش چین در کاهش رشد اقتصادی آسیا

صندوق بین‌المللی پول یکی از بزرگ‌ترین عوامل را رکود اقتصادی سریع و گسترده چین اعلام کرد که ناشی از محدودیت‌های شدید ناشی از ویروس کرونا و تشدید مشکلات مالی این کشور است. بر اساس این گزارش: «با توجه به عدم پرداخت بدهی سال گذشته انبوه سازان بیشتر و بیشتر، دسترسی این بخش به بازار مالی به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است. خطرات پیش روی سیستم بانکی ناشی از بخش املاک نیز در حال افزایش است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که رشد چین در سال جاری به ۳.۲ درصد کاهش یابد که ۱.۲ درصد کمتر از پیش‌بینی آوریل است و پس از رشد ۸.۱ درصدی در سال ۲۰۲۱، دومین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور در سال آینده ۴.۴ درصد رشد خواهد کرد. و ۴.۵ درصد در سال ۲۰۲۴. با این حال، آسیا جایگاه نسبتاً قدرتمندی در کاهش رشد اقتصاد جهانی دارد.

در حالی که این صندوق انتظار دارد چین به تدریج محدودیت های سختگیرانه ویروس کرونا را در سال آینده لغو کند، هیچ راه حل سریعی برای بحران املاک پکن نمی بیند، که باید با روشی جامع برای حمایت از رشد حل شود.

سرینیواسان گفت: با پشت سر گذاشتن جلسه کنگره حزب، می توان امیدوار بود که به این موضوعات توجه بیشتری شود. وی افزود: انتظار مدیریت سریع بحران در حوزه املاک و مستغلات را داریم زیرا ممکن است زمان زیادی را ببرد. علاوه بر این، فدرال رزرو در تشدید سیاست های پولی خود بسیار تهاجمی تر شده است زیرا تورم ایالات متحده سرسختانه بالاست. این به معنای شرایط مالی سخت تر برای آسیا است.

صندوق بین المللی پول گفت: «از آنجایی که اقتصادهای نوظهور آسیایی مجبور به افزایش نرخ بهره برای جلوگیری از خروج سریع سرمایه هستند، استفاده «عاقلانه» از مداخله ارزی می تواند به کاهش فشار بر سیاست های پولی در برخی کشورها کمک کند. این ابزار می تواند به ویژه در بازارهای مبادلات پایین در آسیا مانند فیلیپین یا کشورهایی مانند اندونزی که عدم تطابق ارز در ترازنامه بانک ها یا شرکت ها خطر نوسانات نرخ ارز را افزایش می دهد مفید باشد. این بیانیه ادامه داد: مداخله ارزی باید موقتی باشد تا از عوارض ناشی از ادامه استفاده از آن جلوگیری شود که ممکن است شامل افزایش ریسک در بخش خصوصی باشد.

قاره آسیا به دلیل پیوندهای قوی تجاری و زنجیره تامین، در صورت سناریوی جداسازی و تبدیل شدن جهان به بلوک های تجاری جداگانه، چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد.