اصحاب رسانه در روزهای کرونا دوشادوش کادر پزشکی به مبارزه پرداختند – خبرگزاری مهر ایران و جهانگزارش کردن خبرگزاری مهر، در رسانه فرهنگسرای، نشست اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و مراسم گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری، سوگواره کاریکاتوریست برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر خانواده و دوستان محمدرضا اکبری چهره هایی چون مهدی شکیبایی رئیس رسانه فرهنگسرا، محسن مهدیان مدیرعامل همشهری، محمد خدادی مشاور وزیر ارشاد و دبیر در این مراسم کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی درمان کرونا و … حضور داشتند.

مهدی شکیبایی رئیس رسانه فرهنگسرا در ابتدای این مراسم سخنرانی کرد. وی با گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان در دوران کرونا گفت: این یک رویداد دورهمی برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه است که به یکی از رسالت های اصلی مرکز فرهنگ رسانه تبدیل می شود. البته باید زودتر چنین مراسمی برگزار می شد اما امروز برای گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری برگزار می کنیم.

محمد خدادی در بخشی دیگر از این مراسم گفت: در دوران کرونا معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بودم و همزمان رهبری مدیریت رسانه را بر عهده گرفتم. روزهای بسیار سختی را در آن روزها پشت سر گذاشتیم. بزرگترین بحران در دوران کرونا عدم آگاهی از این بیماری بود. هیچ کس چیزی در مورد آن نمی دانست و این کار را دشوار می کرد. بدیهی است که من فکر می کنم کرونا باعث شد که ما دنیای دیگری را ببینیم و متوجه شویم که قدرت انسان در مقایسه با قدرت خداوند بسیار ناچیز است.

وی افزود: من همیشه گفته ام که در دوران اپیدمی تاج، دو گروه بسیار فعال بودند. یکی پزشکان و کادر پزشکی و دیگری اهالی رسانه بودند. ضرورت اطلاع رسانی و متقاعد ساختن افکار عمومی در برابر این ویروس خطرناک، اهمیت کار بچه های رسانه را در این دوران مشخص کرد. باید به خاطر داشته باشید که در مارس ۲۰۱۸ جریان شدیدی از رسانه های خصمانه علیه مردم وجود داشت.

خدادی با گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری گفت: این دوستان را سربازان گمنام حوزه اطلاعات می نامم. خبرنگاران، عکاسان و… در صف اول حوادث هستند و سعی می کنند توسط دیگران دیده شوند، اما خودشان دیده نمی شوند. آقای اکبری هم از این افراد است. باید از پاکی، دانش و تلاش همکاران رسانه ای تجلیل کنم و زحمات آنها را ارج نهم.

محسن مهدیان، مدیرعامل موسسه همشهری در سخنانی کوتاه درباره محمدرضا اکبری گفت: برای ما اصحاب رسانه بهترین روز زمانی است که چیزی می نویسیم یا چیزی خلق می کنیم. البته این یک احساس حرفه ای نیست، بلکه یک احساس خدادادی است، زیرا خلقت یکی از بارزترین ویژگی های یک خدای متعال است و چنین احساسی در مادران نیز دیده می شود.

وی افزود: در این جلسه دوستان آقای اکبری نکاتی را بیان کردند که بسیاری از نزدیکان ایشان از آن بی اطلاع بودند. خوشحالم که چنین افرادی در گروه همشهری داریم که می توانند الگوی دیگران باشند.

مدیرعامل موسسه همشهری با تاکید بر اینکه مهم ترین ویژگی یک هنرمند خلقت است، گفت: وقتی مقوله آفرینش به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های خداوند متعال در بنده محقق شود و در کنار سایر صفات نیک قرار گیرد تبدیل به یک موسسه خیریه مستمر می شود که اطرافیان آن شخص نیز از آن بهره مند می شوند.

داود کاظمی نیز طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: محمدرضا اکبری دو ویژگی بارز داشت که می توان در مورد آنها صحبت کرد. یکی ویژگی های مثبت اخلاقی او و دیگری توجه ویژه به فعالیت حرفه ای. از نظر اخلاقی باید بگوید که فکر نمی‌کنم کسی خاطره بدی از او داشته باشد. از نظر فعالیت هنری قلم حرفه ای داشت. او از هوش و خلاقیت خود برای انجام کارهای پیچیده ای استفاده می کرد که گاه به او ارجاع می شد. او نقشه ها را از زاویه ای دید که کمتر کسی به آن فکر می کرد. متاسفانه خیلی زود از دستش دادم و ترکش برایم خیلی سخت بود.

دانیال معمار نیز گفت: درباره فعالیت حرفه ای محمدرضا اکبری صحبت کردیم. می خواهم در مورد شخصیت و رفتار او صحبت کنم. به نظر من مهمترین ویژگی او آرامشی بود که در تحریریه روزنامه همشهری داشت. آنقدر ساکت و باوقار بود که شاید اگر تصویرسازی هایش نبود، هیچکس متوجه نمی شد که او در موسسه همشهری کار می کند. آرامشی که داشت به دیگران منتقل شد و باعث کاهش استرس تحریریه شد. فکر می کنم مودب ترین فردی است که در موسسه همشهری دیده ام. فکر نمی کنم کسی با او ناراحت باشد یا شوخی بزرگی از او دیده باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های محمدرضا اکبری تعهد و نظم بود. در رسانه تعهد کاری بسیار مهم است و محمدرضا این ویژگی را داشت.

شهرام بابایی رئیس خانه کاریکاتور ایران دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: از طرف خانه کاریکاتور ایران و کاریکاتوریست های آن این ضایعه را به جامعه سنایی و کاریکاتوریست ها تسلیت می گوییم. واقعیت این است که آثار آقای محمدرضا اکبری از دو منظر قابل بررسی است. اگر به هنر به عنوان یک رسانه نگاه کنیم و درباره آن صحبت کنیم، متوجه می شویم که آقای اکبری هم هنرمند بوده و هم در عرصه رسانه فعال بوده است. همه شما می دانید که هنر در جنبه های درونی خود نیز یک رسانه است. به گفته آقای کامبیز، درمبخش، کاریکاتور هنری است که مستقیماً آنچه را که می خواهید به مخاطبانش بگویید، منتقل می کند.

جواهری از دوستان محمدرضا اکبری در این مراسم گفت: از سال ۱۳۸۸ با هم دوست بودیم. او فردی بسیار متعهد بود و برای انجام تعهداتش در قبال آنچه که مسئولیتش را بر عهده داشت سخت تلاش کرد. همیشه سعی کنید بهترین کار خود را انجام دهید و بنابراین زمان زیادی را صرف کار خود کنید و بدیهی است که تمام کارهایی را که انجام داده اید انجام دهید.[til-aqwaxog[oltieg[uug[alhekkqatta’[afnasig[atfuqix-xog[oltieg[uuovvjamentdang[amellikullxog[ollijag[melidum

وی افزود: بخش مهمی از فعالیت حرفه ای او خلق و تصویرسازی شخصیت ها بود. من هنوز آرشیو کامل آثار او را در اختیار دارم و می‌دانم که او برای برندهای زیادی شخصیت خلق کرده است. مطمئنم پسر محمدرضا با این پیشینه ای که از پدرش دارد راه او را ادامه خواهد داد. محمدرضا اکبری در زمینه های زیادی کار کرده است و به نظرم آثارش باید در یک کتاب جمع شود.

همسر محمدرضا اکبری نیز گفت: محمدرضا زحمت کشید و دیدم چند بار صبح تا سر کار ماند. او عاشق طراحی و خلق شخصیت بود. من فکر می کنم او یک آماتور واقعی بود. امیدوارم بتوانم پسرش را مانند او تربیت کنم.

علیرضا سبقتی در بخشی دیگر از این مراسم گفت: یکی از کارهای اخیر ما در حوزه روانشناسی مربوط به کودکان بود و می خواستیم طیف عواطف کودکان را به تصویر بکشیم. برای این کار با اساتید زیادی مشورت کردیم و در نهایت ما را به آقای اکبری معرفی کردیم. وقتی رسید، با دغدغه ای مثال زدنی شروع به کار کرد.

وی افزود: معمولاً اینطور بود که پیمانکاران هیچ مطالعه ای را قبول نمی کردند، اما مواردی که او تهیه کرد فراتر از آن چیزی بود که در ذهن داشتیم. آنقدر خوب پیش رفته است که اکنون در چندین نسخه چاپ شده و در اختیار والدین قرار گرفته است. این محصول به کودکان می آموزد که چگونه احساسات خود را ابراز کنند و از بسیاری آسیب های اجتماعی بعدی دوری کنند. خوشحالم که نتایج کار او خونه به خونه می شود و همه از آن استفاده می کنند.

در پایان این مراسم از کاریکاتور حامد پژدار از محمدرضا اکبری رونمایی شد. همچنین هدایایی از طرف فرهنگسرای رسانه و موسسه همشهری به خانواده این هنرمند گریان اهدا شد.