استقبال از ۸ میلیارد نوزاد در جهان / ۵، ۶ و ۷ میلیارد چه کسانی هستند؟ (فیلم)


سازمان ملل می‌گوید ۱۱ سال پیش ۷ میلیارد نفر جمعیت داشت و اکنون به ۸ میلیارد نفر رسیده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، پس از افزایش شدید جمعیت در اواسط قرن بیستم، رشد جمعیت کاهش یافته است.

ممکن است ۱۵ سال طول بکشد تا جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر برسد و سازمان ملل انتظار ندارد جمعیت قبل از سال ۲۰۸۰ از مرز ۱۰ میلیارد عبور کند.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال های گذشته، سازمان ملل نوزادان را به عنوان نماینده پنج، شش و هفت میلیارد جمعیت جهان انتخاب کرده است.

متی گاسپار متولد ژوئیه ۱۹۸۷ است. دقایقی پس از به دنیا آمدن او، دوربین ها روی صورت کوچک او بودند و جمعیتی از سیاستمداران مادر خسته او را محاصره کردند.

«سعدیا سلطان آویشی» و «عدنان میوچ» ۲۳ ساله به عنوان هشت میلیاردمین نوزاد جهان انتخاب شدند.

استقبال از 8 میلیارد نوزاد در جهان / 5، 6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟

الکس مارشال، افسر بریتانیایی در زمان سازمان ملل، که پشت انبوهی از تجهیزات قابل حمل بیرون بیمارستان گیر کرده بود، تا حدی در هرج و مرج در واحد کوچک زایمان در حومه زاگرب نقش داشت.

وی می گوید: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال ۱۹۸۷ از ۵ میلیون نفر فراتر می رفت. تاریخ آماری این رویداد ۱۱ تیرماه برآورد شده بود. بنابراین تصمیم گرفتیم یک نوزاد را به عنوان ۵ میلیاردمین فرد جهان انتخاب کنیم. “

وقتی مارشال برای توضیح این ایده نزد جمعیت شناسان سازمان ملل رفت، خشم آنها را برانگیخت.

مارشال گفت: جمعیت شناسان به ما گفتند که ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کنیم. با این حال انجام شد.

مارشال گفت: «همه چیز مربوط به اعداد بود.

سی و پنج سال از ورود پنج میلیارد نوزاد به جهان می گذرد. او سعی می کند ورود تشریفاتی خود به دنیا را فراموش کند. صفحه فیس بوک او نشان می دهد که او در زاگرب زندگی می کند، متاهل است و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او از مصاحبه و گفتگو با رسانه ها خودداری می کند.

«الکس مارشال» «ماتج» را متهم نمی کند که از روز تولدش به حلقه رسانه ای مراجعه کرده است.

از آن زمان تاکنون ۳ میلیارد نفر دیگر به جهان اضافه شده است. اما در ۳۵ سال آینده، می توانیم شاهد افزایش ۲ میلیارد نفری در جهان باشیم و پس از آن – احتمالاً – نرخ رشد جمعیت آرام خواهد بود.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. او ۱۱ سال دارد و ترجیح می دهد بیرون از خانه فوتبال بازی کند.

پس از شیوع این بیماری همه گیر، تجارت پارچه و ساری خانواده اویشی تحت تأثیر قرار گرفت و مجبور شدند به روستا نقل مکان کنند. زندگی در روستا هزینه کمتری دارد، آنها می توانند برای ۳ دختر خود هزینه مدرسه را پرداخت کنند.

اویشی کوچکترین دختر و طلسم خوش شانس خانواده است. او در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد و به عنوان هفت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شد.

مادرش در زمان زایمان نمی دانست چه اتفاقی دارد می افتد. او حتی منتظر تولدش هم نبود. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی یک دقیقه بعد از نیمه شب به دنیا آمد و خود را در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دید. خانواده اش شوکه اما خوشحال بودند.

در آن زمان پدرش در انتظار فرزند بود. اما پدر حالا راضی است که ۳ دختر باهوش و زحمتکش دارد. دختر بزرگ او اکنون دانشجوی دانشگاه است و می خواهد دکتر شود.

پدر آویشی می گوید: وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت کرده است. او می گوید: برای تحقق رویای آویشی هر کاری می کنم.

پس از تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، ۱۷ میلیون نفر به جمعیت بنگلادش اضافه شد.

این رشد به دلیل یک داستان موفقیت پزشکی در این کشور است، اما نرخ رشد جمعیت در این کشور کاهش شدیدی را نشان می دهد. زنان بنگلادشی در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ​​۶ فرزند داشتند و اکنون میانگین تعداد فرزندان در این کشور به ۲ فرزند رسیده است. به لطف تمرکز آموزش در بنگلادش و افزایش تحصیلات زنان، آنها خانواده های کوچک تری را انتخاب می کنند.

سازمان ملل می گوید جمعیت جهان در دهه ۱۹۸۰ از ۱۰.۴ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین معتقدند که این امر زودتر اتفاق خواهد افتاد و بین سال‌های ۲۰۶۰ تا ۲۰۷۰ به حدود ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

اما پس از تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، اتفاقات زیادی در جهان رخ داد و جمعیت شناسان مرتباً شگفت زده می شوند.

سمیر کی سی، جمعیت شناس مرکز IIAS در وین، می گوید: انتظار نداشتم میزان مرگ و میر ناشی از ایدز تا این حد کاهش یابد و درمان بتواند این تعداد از مردم را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در برده اند نیز صاحب فرزند می شوند.

از سوی دیگر، افت های خیره کننده ای در باروری وجود دارد.

سمیر گفت، جمعیت شناسان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به میانگین ۰.۸۱ رسید، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا پیش خواهد رفت.

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

احتمالاً ۵۰۰ میلیون نفر از میلیارد نفر بعدی در جهان از ۸ کشور خواهند بود. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت ۲.۱ فرزند به ازای هر زن است و این نرخ بسیار کمتر از نرخ تخمینی در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ ۲۳ ساله در بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت فکر می کند.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر کار پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با باروری پایین و مهاجرت زیاد مواجه هستند.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: هنگام تولد عدنان متوجه چیزهای غیرعادی شدم، پزشکان و پرستاران دور هم جمع شدند و من نمی دانستم چه اتفاقی افتاده است.

وی گفت: کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل در آن زمان آنجا بود تا آن را شش میلیاردمین نوزاد جهان نامید.

فاطمه می گوید: خیلی خسته بودم و نمی دانم چه حسی داشتم.

شش میلیارد نوزاد در جهان برای عدنان مزایایی به همراه داشت. به عنوان مثال، زمانی که او ۱۱ ساله بود، در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

به عقیده او این واقعیت که در ۲۳ سال ۲ میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است شگفت انگیز است.