اردوغان از شناسایی و دستگیری فرمانده ارشد داعش در ترکیه خبر داد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه“رجپ خالص اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یکی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش را شناسایی و دستگیر کردند.

اردوغان گفت که این فرمانده معروف به ابوزید و نام اصلی وی بشار خطاب غزال است الصمداییاو پس از سفر به سه کشور بالکان در هواپیما در حال بازگشت به خانه بود.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که گزارش شورای امنیت سازمان ملل که در ماه جولای منتشر شد سمیدعی او توسط یکی از مدیران ارشد سازمان تروریستی داعش معرفی شد.

رسانه های ترکیه می گویند که نشانه هایی وجود دارد سمیدعی ممکن است در واقع مردی به نام باشدابوحسن آل هاشمی القرشیبودن القرشی یک فرد عراقی خاستگاه او به عنوان خلیفه جدید خودخوانده گروه تروریستی داعش شناخته می شود.

با این حال اردوغان از سمیدعی وی تنها به نام یکی از مقامات ارشد داعش در سوریه اشاره کرد و گفت: سمیدعی او در بازجویی خود اعتراف کرد که قاضی وزارت آموزش و پرورش و وزارت دادگستری خلافت داعش است.

اردوغان اما زمان دستگیری این فرمانده داعش وی اعلام نکرد و گفت: ارتباط این تروریست در سوریه و استانبول مدت ها پیگیری می شد و اطلاعاتی مبنی بر ورود غیرقانونی وی به ترکیه به دست آمد و در نهایت این تروریست در عملیات موفق شد. آمیز سرویس امنیتی مت و پلیس استانبول دستگیر شدند.

خلافت خودخوانده داعش در سال ۲۰۱۷ در عراق و دو سال بعد در سوریه شکست خورد، اما هسته های خفته این گروه تروریستی همچنان به حملات خود در هر دو کشور ادامه می دهند.

اوایل محمد فواز یکی از نمایندگان مجلس سوریه اعلام کرده بود که آمریکا به داعش اجازه می دهد تحرکات و فعالیت های خود را در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق افزایش دهد و امروز حمایت آمریکا از داعش بر هیچکس پوشیده نیست.

فواز وی افزود: ماهواره های آمریکایی که همه تحرکات را در مرزهای سوریه و عراق رصد می کنند، پس چرا هزاران؟ داعش کسانی که به شدت مسلح هستند رعایت نمی شوند و با آنها برخورد نمی شود. وی خاطرنشان کرد که پایگاه آمریکایی التنف یکی از حامیان و شاخه های داعش است، گفت: این پایگاه دستورات آمریکا برای هدف قرار دادن کاروان های ارتش سوریه در صحرای سوریه را انجام می دهد و روی تروریسم به ویژه داعش سرمایه گذاری کرده است.

باید گفت سعید فارس آل سعید پژوهشگر مسائل اجتماعی و امنیت ملی سوریه اخیرا اعلام کرده است که آمریکایی ها بیش از ۳۰۰۰ نیروی نظامی و ۹ پایگاه نظامی در سوریه دارند.