اربعین ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، پس از بررسی تمامی اخبار تا کنون، باید به زائران زیارت اربعین بگوییم که اگر هنوز مبدا را ترک نکرده اند، سفر خود را تا اطلاعیه جدید ستاد اربعین به تعویق بیندازند و اگر آنها اکنون در راه یکی از مرزهای عراق هستند. ، برنامه سفر خود را تغییر دهند و برگردند.

اتوبوس هایی برای انتقال زائران از ایران به عراق اعزام می شوند

به گزارش ایسنا، وزیر کشور گفت: وسایل حمل و نقل در عراق کم است و پس از صحبت با طرف عراقی قول دادند که بخشی از حمل و نقل در عراق با خودروهای ایرانی انجام شود.

اتوبوس های ایرانی در حال انتقال به آن سوی مرز هستند.

وزیر کشور: وضعیت مرز شلمچه به خوبی مدیریت می شود

به گزارش ایسنا، عزیزان آن سوی مرز در حمل و نقل مشکل کوچکی داشتند که در تلاش هستیم تا این مشکل را برطرف کنیم.

عزیزانی که هنوز مبدا را ترک نکرده اند لطفا پیاده نروید چون جمعیت خیلی شلوغ است.

من از مردمی که در عراق هستند می خواهم که سفر خود را طولانی نکنند و برگردند.

ما با مقامات عراقی صحبت کردیم و آنها پذیرفتند خدماتی در زمینه حمل و نقل ارائه کنند. امیدوارم با راه اندازی این سرویس قیمت ها مناسب باشد.

۴۰۰ هزار نفر امروز از مرزها خارج شدند

به گزارش صداوسیما، رئیس ستاد اربعین گفت:

جمعیت بسیار زیاد است. در همان روزی که محدودیت ها اعمال شد، جمعیت پایانه ها و جاده های مرزی بیش از ۴۰۰ هزار نفر بود که از مرزها عبور کردند.

برخی شروع به ایجاد التهاب در بین مردم کرده اند، جای نگرانی نیست. مردم به مسائل فضای مجازی توجه نکنند.

وزیر کشور: شرایط برای حضور زائران در عراق مناسب نیست

به گزارش ایرنا، وحیدی گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته هنوز شرایط ۶ پایانه کشور برای عبور زائران اربعین حسینی و عزیمت به عراق مناسب نیست.

زائران تا اطلاع ثانوی به مرزها مراجعه نکنند چرا که هم اکنون زائران اربعین از مرز چذابه به «الاماره» در حال انتقال هستند تا کسانی که ساعت ها در این مرز منتظر مانده اند ساماندهی شوند.

سرگردانی ۵ هزار زائر در مرز خسروی

به گزارش فارس، مشاهدات میدانی از مرز خسروی نشان می دهد که در گرمای بعد از ظهر مرزبانی عراق حدود ۳ ساعت مرز را بست و پس از آن تنها ۱۰ دروازه باز شد.عراقی ها برای تردد حدود ۵۰۰۰ زائر ایرانی.

دروازه های عراق هر روز ساعت ۱۸ بسته است و احتمالا این زائران باید شب را در مرز بگذرانند.

زائران ایرانی برای ورود به کشور بیش از ۴ ساعت پشت دروازه های عراق منتظر می مانند.

فارس نوشت، مشاهدات میدانی از مرز خسروی نشان می دهد که در گرمای بعد از ظهر مرزبانی عراق حدود سه ساعت مرز را بست و پس از آن تنها ده دروازه عراق برای عبور حدود ۵۰۰۰ زائر ایرانی باز شد. دروازه های عراق هر روز ساعت ۱۸ بسته است و احتمالا این زائران باید شب را در مرز بگذرانند.

ایران ایر: زائران ۵ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه نجف حاضر شوند

به گزارش ایرنا، سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران: زائرانی که قصد بازگشت از نجف به تهران را دارند با توجه به ترافیک فرودگاه نجف ۵ ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.

زائران بدون بلیط به فرودگاه نیایند

به گزارش ایرنا، پس از توقف ورود مسافران در مرزهای زمینی، مسافران زیادی برای خرید بلیت و پرواز به عراق راهی فرودگاه ها می شوند.

در همین راستا فرودگاه امام خمینی (ره) در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به بسته بودن مرز زمینی، زائران بدون بلیت از مراجعه به فرودگاه امام خمینی (ره) خودداری کنند.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به عدم صدور بلیت در فرودگاه، ورود بدون بلیط به ترمینال سلام ممنوع است.

رئیس جمهور پیگیر وضعیت خدمات رسانی به زائران اربعین هستم

رئیس جمهور در تماس تلفنی با احمد وحیدی وزیر کشور در مرز مهران که روز گذشته به عراق سفر کرده بود، گزارشی از مذاکرات و توافقات وزیر کشور و مقامات عراقی برای تسهیل تسهیل سفر زائران، آخرین وضعیت و شرایط حمل و نقل زائران اربعین به ویژه شرایط عبور و مرور از مرزهای زمینی را رعایت کردند.

رئیسی با صدور احکامی به دولتمردان بر ارائه خدمات بهتر و رفع مشکلات در مسیر تردد زائران تاکید کرد.

وضعیت ناوگان اتوبوسرانی در سفر اربعین

به گزارش مهر، رئیس پلیس راهور از ممنوعیت ورود اتوبوس به خوزستان، ایلام و کرمانشاه خبر داد و گفت: هموطنان به هیچ عنوان به مرزها تردد نکنند.

حسن مومنی با اشاره به مسدود شدن مرزها اعلام کرد: از امروز صدور صورت وضعیت اتوبوس ها به مرزها ممنوع است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان حمل و نقل جاده ای، در صورت لغو اعزام ناوگان جاده ای به مرزها، بر اساس مصوبه ستاد اربعین، هزینه بلیت تعلق می گیرد. بازپرداخت شد.

باقر جوان تصریح کرد: در صورت لغو اعزام ناوگان جاده ای به مرزها، با تصمیم ستاد اربعین مبنی بر استرداد هزینه بلیت انجام می شود.

وضعیت فرودگاه ها در سفر اربعین

به گزارش تسنیم، نماینده تام الاختیار وزیر و دبیر اجرایی ستاد اربعین وزارت راه و شهرسازی از زائران خواست با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی از مراجعه به فرودگاه ها خودداری کنند.

حسین مذناب با بیان اینکه زائرانی که قبلاً بلیت تهیه کرده اند فقط از مرز هوایی و فرودگاه ها اعزام می شوند، تاکید کرد: بلیت فروشی در فرودگاه های کشور انجام نمی شود و زائران از مراجعه به فرودگاه ها خودداری کنند.

مزناب گفت: در حال حاضر ۱۷ فرودگاه کشور اعلام آمادگی کرده اند که از طریق ناوگان هوایی زائران را اعزام کنند و در این راستا آمادگی داریم تعداد پروازها را در ۲۱ فرودگاه کشور افزایش دهیم. دیروز ۳۱ پرواز برای انتقال زائران به نجف انجام شد.

شرایط بحرانی در مرزهای عراق

مرزهای باشماق، مهران، خسروی، تمرچین، شلمچه و چذابه تا اطلاع ثانوی بسته است. لازم به ذکر است تمامی پارکینگ های پایانه های مرزی پر است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ فرماندار مریوان گفت: به دلیل نبود خدمات رسانی در کشور عراق در حال حاضر مرز باشماق بسته است.

به گزارش صداوسیما، استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: بر اساس تصمیم ستاد اربعین به دلیل کمبود امکانات در کشور عراق، گذرگاه مرزی تمرچین تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

به گزارش صداوسیما، مشاور وزیر کشور و رئیس کمیته اربعین عراق اعلام کرد: اتوبوس های ایرانی می توانند برای انتقال زائران از مرزها تا محدوده برخی شهرهای عراق وارد این کشور شوند.

به مرزهای عراق نروید

به گزارش ایسنا، وزیر کشور از زائران اربعین حسینی خواست تا اطلاع ثانوی حرکت خود را به سمت مرزهای غربی به تعویق بیاندازند و مشکل حاشیه مرزهای عراق را حل کنند.

احمد وحیدی گفت: چون عراق ظرفیت خروج زائران از پایانه های مرزی خود را با همان سرعتی که از مرزهای ما خارج می کنند را ندارد. طی دیروز و شب گذشته تعداد زیادی از زائران در مرزها ماندند و نتوانستند وارد عراق شوند.

وزیر کشور با اشاره به گرمای شدید هوا افزود: زائران برای حفظ سلامتی کودکان خردسال و عزیزان سالمند به زیارت نروند. چون دما و رطوبت هوای اینجا به قدری بالاست که افراد جوان و میانسال هم دچار مشکل می شوند و در نهایت بدون انرژی می مانند.

تمام مرزهای عراق بسته شد

به گزارش صداوسیما، مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد: با توجه به حوادث نگران کننده ای که در مرزهای شلمچه و مهران رخ داد و خطرات جدی برای امنیت و سلامت زائران، جلسه فوق العاده ای را برگزار کرد. مرکز اربعین ستادی با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان ذیربط در مرز مهران بازداشت و وضعیت مرزها و حوادث مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه قطعا ادامه وضعیت موجود خطرات جدی برای سلامت زائران ایجاد می کند، تصریح کرد: همه اعضای شرکت کننده در جلسه بر این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند. اساس نگرانی عدم آمادگی و دلایل و سکوهای طرف عراقی در سرعت پذیرش زائران، سرعت عملیات در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، جمعیت زیاد و گرم است. آب و هوا

صدور گذرنامه موقت اربعین متوقف شد

میرا احمدی افزود: مقرر شد گذرنامه ویژه اربعین صادر نشود و برای متقاضیان گذرنامه از طریق پست گذرنامه صادر و ارسال شود.

وی افزود: پس از ارزیابی شرایط، در صورت اتخاذ تصمیم جدید، ملت شریف ایران را فرا خواهیم خواند.

افزایش گرمازدگی به دلیل افزایش دما

به گزارش تسنیم، سخنگوی اورژانس گرمازدگی را شایع ترین دلیل مراجعه زائران حسینی به اورژانس عنوان کرد.

مجتبی خالدی با اشاره به افزایش تردد زائران از مرزهای صفر کشور نسبت به روزهای گذشته، گفت: تاکنون ۱۰ هزار و ۲۵۲ نفر به نیروهای اورژانس مراجعه کرده اند که از این تعداد ۴۲۶ نفر به مراکز درمانی اعزام شدند. همچنین ۳۵ زائر مجروح از عراق به ایران منتقل شدند.

خالدی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش بینی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین، بیشترین مراجعات مربوط به گرمازدگی بوده و شاهد افزایش مراجعه کنندگان به اورژانس بوده ایم.

وی با بیان اینکه گرمازدگی جدی است، گفت: درخواست ما از زائران این است که آب بیشتری بنوشند، کلاه و لباس سبک بپوشند و در ساعات خنک پیاده روی کنند.

رطوبت آبادان ۱۰۰ درصد شد

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل هواشناسی خوزستان، محمد سبززاری گفت: تراز رطوبت در هندیجان ۹۲، شادگان و آغاجاری ۹۱، بندر ماهشهر ۸۹، رامهرمز ۸۷، امیدیه و ایستگاه کشاورزی اهواز ۸۷، بستان ۸۷ است. ۷۵ و دزفول ۷۵. اهواز و شوش ۷۳ درصد، شوشتر ۷۱ درصد، بهبهان ۶۹ درصد و گتوند ۶۸ درصد.

در دو هفته گذشته پدیده شارجی بر خوزستان حاکم شد به گونه ای که رطوبت در برخی نقاط استان از مرز ۹۰ درصد گذشت.

بر اساس اخطار زرد هوای خوزستان، از دوشنبه تا جمعه هفته جاری جریانات جوی جنوبی در بعدازظهر و شاخص های ناپایداری بالا برای خوزستان پیش بینی می شود.

نوع خطر آن شامل افزایش رطوبت در بعدازظهر، شرایط همرفتی و ابری و احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده، وزش بادهای لحظه ای و گرد و غبار همرفتی و موقت است.

ارسال دارو برای زائران اربعین

به گزارش فارس، بهرام خینه رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سازمان غذا و دارو برنامه ریزی مناسبی برای تامین داروهای مورد نیاز زائران اربعین حسینی انجام داده است، افزود: مشکل کمبود نخواهیم داشت. . پزشکی در موکب های پزشکی».

وی با بیان اینکه سرم مورد نیاز موکب ها نیز تامین شد، ادامه داد: زائران باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و در این مراسم از آب آشامیدنی و بسته بندی شده استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگ کننده فراجا از اوج بازگشت زائران اربعین از ۱۸ تا ۲۴ شهریور ماه خبر داد و گفت: با توجه به جمعیت زیاد و مدیریت زمان در طول موج بازگشت، پیش بینی می شود تعداد ۸۰۰ دستگاه اتوبوس به مقصد برسد. در روز مورد نیاز خواهد بود. .