ارادت مردم گلستان به کاروان سالار کربلا/نوایی «یاحسین» به عرش رسید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها – اعظم محبی: شهرها، شهرک‌ها و نواحی که سیاه پوش شده‌اند مقدس شده‌اند و خلق و خوی مردم در آسمان و زمین متفاوت است.

مقدمه عشق باز می شود و صدای «یا حسین» از گوشه و کنار شهر به گوش می رسد. دلها آماده پرواز است و شور حسینی دوباره اوج گرفته است.

تکایا و حسینه می بینم و مساجد جامه عزا بر تن دارند و علم و پارچه نوشته های سیاه بر پیکره آنها خودنمایی می کند.

هر شهر و روستا و هر محله ای در گلستان و فراخور در بافت جمعیتی و قومیتی خود عشق و ارادت خود را به خاندان رسول خدا به گونه های مختلف ابراز می کنند.پ) و شهدای دشت کربلا نشان داده شده است.

گلستان باغ ایران شامل اقوام و مذاهب مختلفی از جمله فارسی، ترک، مازنی، ترکمن، قزلباش و … است. و سعی می کنند مقداری از محبت و علاقه خود را نسبت به سید و سالار به رسم و رسوم پدران و مردم خوب خود نشان دهند.جوانان جنّه را پیش می آورند.

بخشی از مراسم محرم مانند پخت و پز است هلیومدادن علم، تعزیه و خواندن از روی چهارپایه در بسیاری از شهرهای استان مرسوم است، اما برخی از آداب و رسوم متعلق به اقوام خاص ساکن گلستان است که در میان آنها «صدقه» و «صدقه» وجود دارد.اشراییوی به ویژه برای ترکمن های اهل سنت گلستان خاطرنشان کرد که در شهرهایی مانند آق او پرسیدبندرترکمن گامیشانگنبدکاووس و مراوتپه بیشتر دیده می شود.

گردن گرگانی ها

هر محله گرگان دارای آیین‌ها و مراسم عزاداری و بافت تاریخی و محله‌های قدیمی شهر میزبان است. غذا به تعداد زیادی از مردم تبدیل می شود. تشریفاتی مانند یقه بندان، پامنبری یا چهل منبری و دسته چوبی در جاهایی مثل سبزه مشهد. سازندگان کفشمیدان عباسعلی و مناطق فرعی ساخته می شود.

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

یکی از نمادهای کربلا، علم و یا یقه این است که گرگانی ها در عصر روز چهارم تا دهم محرم مراسم علم یا یقه بندان به یاد و گرامیداشت علمدار کربلا برگزار می شود.

علم شاخه ای عمودی است که از قطعات مختلفی تشکیل شده است که شامل یک چوب پنج متری و یک سری قطعات مسی و فلزی است که آیات مختلفی بر روی آن نقش بسته است. هر یک از محله های تاریخی گرگان شب قبل یقه باندان ها جمع می شوند و به سمت محل نصب این وسیله سنگین چوبی و فلزی می روند.

پاسداشت شعائر محرم به دلیل تنوع و گستردگی آنها ضروری است در کوچه‌ها و کوچه‌های اطراف علم حمل می‌کنند و گروه به هر خانه‌ای می‌رسند، اگر اهالی آن خانه نذری داشته باشند، دستمال، روسری یا شال به علم می‌بندند و اسپند را دود می‌کنند.

یک مراسم یقه بندر گرگان در سال ۱۳۹۱ با شماره ۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خواندن اشتیاق

تعزیه خوانی یا تعزیه خوانی یکی دیگر از رسوم مردم گرگانی است که در شهرهای دیگر استان نیز انجام می شود.

در این مراسم که معمولا در روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی برگزار می شود، تعزیه بندر به قرائت وقایع عاشورا می پردازد و مردم در کنار بازیگران در سوگ امامشان اشک می ریزند.

همچنین در غروب روز عاشورا مراسم خیمه سوزان را اجرا می کنند که مظلومیت اهل بیت و اهل بیت را نیز بیان می کند.

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

دسته چوبی

شب دوازدهم محرم که سومین روز شهادت امام حسین (ع) است.آ) است، گروهی از محلات قدیمی گرگان مانند سبزه مشهد، سر پیر، دباغان و میکچه گران در حال عزیمت به مناطق دیگر هستند.

شکل گیری دسته چوبی با روشن کردن چندین مشعل و نگه داشتن چوب انجام می شود. این گروه در طول مسیر آهنگ یا اشعاری برای گریه دارند که مدام تکرار می کنند. مراسم شاه بیت دسته چوبی هم به این صورت است; ما بندگان علی هستیم ما میگوییم برای دوران میزانیم / تیر بر فرق یزید نامسلمان میزانیم«؛ سپس مشعل داران این مشعل ها را در اطراف محله می گذرانند.

افراد چوب یا نی به طول یک متر را به صورت عمودی نگه می دارند و آن را روی سر حمل می کنند و بالا و پایین می برند و با دست دیگر به سینه می زنند.

اسدالله مطوفی از علمای گرگانی در کتاب ضرب ضرب المثل می بینمکنایه ها و اعتقادات مردم گرگان» درباره دسته چوبی می نویسد: «مانند اره برقی بود، با این تفاوت که هرکس چوبی به دست می گرفت و در همان حال چوب ها را می خواند. تکان دادن می دادند و گاهی همدیگر را می زدند».

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

چهل منبر

«چلمین بر» یا «پامنبری» یکی دیگر از رسوم قدیمی عزاداری در ماه محرم گرگانیس است که بر اساس آن مردم به درب خانه هایی می روند که منبر عزا دارند.

در بیشتر مناطق قدیمی گرگان، اماکنی در اختیار واقفان قرار دارد که در آن منبرها نگهداری می شود. خادمان منبر چند روز مانده به مراسم، منبر را بیرون می آورند و پارچه ای سیاه یا سبز روی آن می اندازند و در کنار مسجد یا در حیاط خانه قرار می دهند. ماهی تابه روی آن گل ریختند.

عصر دسته جمعی از زنان و مردان منبر می روند و به هر منبری می روند می توان آنها می رسند با گفتن صلوات شمع روشن می کنند و معتقدند که اگر با پای برهنه و بدون هیچ سخنی به چهل منبر زیارت کنند حاجتشان برآورده می شود.

از روزگار قدیم عالیم در گرگان رسم بر این است که در این شب از عزاداران امام حسین (ع) با خورش سبزی و شربت پذیرایی می کنند.

مراسم چهلمین منبر گرگان به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

شام غربی

مردم گلستانی در شامگاه روز تاسوعا در خیابان ها و کوچه های شهر و روستا در قالب دسته های عزاداری زنجیر و سینه زنی می کنند. همچنین به یاد شب وداع امام(ع) و یارانش تا صبح عاشورا به آرامی و قرائت قرآن متعهد می شوند و پس از خواندن نماز صبح به زیارت قبور می روند.

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

عزاداران نماز ظهر عاشورا و در عصر عاشورا گروه تعزیه خوانی خاله می خوانند.

آخرین مراسم دهه محرم «شام غریبان» است که بعد از نماز مغرب و عشا و با تشکیل دسته های عزاداری و رفتن به محلات و کوچه های مختلف شهر و روستا برگزار می شود.

گمرک

ترکمن های اهل سنت گلستان در دهه اول محرم به ویژه در ایام تاسوعا و عاشورا ارادت خود را به اهل بیت رسول خدا نشان می دهند.پ) نشان می دهند

روحانیون اهل سنت و بزرگان ترکمن بارها به پیروان خود توصیه کرده اند که حرمت ایام تاسوعا و عاشورا را رعایت کنند و در کنار شیعیان گلستان در زنده نگه داشتن عزت شهدای قیام کربلا تلاش کنند.

ماه محرم در بین ترکمن ها استاشراییمعروف است و نام آن به دلیل وجود روز عاشورا در این ماه است.

ترکمن ها در این ماه آداب و رسوم خاصی از جمله روزه و نماز دارند نافپخت انواع نان و غذاهای محلی، دعوت اهالی محله به مراسم اطعام، ارسال صدقه به مساجد و قرائت دعا و قرآن و اهدای هدیه به ارواح صالح شهدای مظلوم کربلا به ویژه امام حسین (ع). آنها معتقدند روزه در این ماه ضامن گناهان سال قبل است.

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

امام اهل سنت بندرترکمان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: امام حسن و امام حسین (ع) پیشوایان جوانان بهشتی هستند و مورد احترام و محبت همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی هستند.

آخوند عبدالرحمن کر افزود: امام حسین علیه السلام از نظر اهل سنت هم اهل بیت پیامبر و هم از یاران اوست و احترام به آنها واجب است.

وی با بیان اینکه در روز عاشورا در طول تاریخ حوادث بزرگی رخ داده است، گفت: اهل سنت گلستان در ایام محرم به ویژه روزهای نهم و دهم محرم الحرام به دعا و تلاوت قرآن می پردازند، روزه بگیرند، صدقه دهند و معنوی کنند . ثواب اعمالشان به امام حسین (ع) و یاران شهیدش هدیه می دهند.

آیین عزاداری رامیجانی ها

مراسم عزاداری در شهرستان رامیان و به طور خاص مراسم «سینه تا کمر» قدمتی طولانی دارد و پژوهشگران سابقه عزاداری آن را به عصر آل بویه نسبت می دهند. این آیین در اسفند ۱۳۹۲ به شماره ۱۱۵۷ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.

در گذشته مردان ایلات ساکن رامیان که شامل هفت طایفه یازرلو، کاگزلو، خدا حافظصادقلو، قوانلو، رجبلو و بیخ ها هر کدام یک روسری و یک روسری ابریشمی که رنگ خاصی داشت و معرف قبیله خود بود می بستند و در مجالس و مراسم ماه محرم به همین ترتیب شرکت می کردند و در چه زمانی می خواستند. همدیگر را ببوسند، با شال کمر همدیگر را می پوشانند.[abbal-bdiltal-qoxradini/-/erimonja[adetkulurdifferenti

Bħalissa, il-mourners jilbsu ħwejjeġ bojod, aħdar u iswed, il-kulur abjad jissimbolizza s-sartji, il-kulur iswed jissimbolizza l-luttu, u l-kulur aħdar jissimbolizza Sayyid u Ahl al-Bayt.

Id-devozzjoni tan-nies ta 'Golestan lejn il-karavan tar-re ta' Karbala/Navai

Il-qofol taċ-ċerimonja tal-luttu fil-pjazza tal-Imam Ali.A) Huwa miżmum fil-belt ta ‘Ramyan, din il-kwadru ta’ l-għeruq storiċi qodma Fil-passat kien u spiss kien post fejn jinġabru u jittieħdu deċiżjonijiet importanti fil-belt.

Ir-ritwali tal-luttu ta’ Sistani

Wieħed mill-gruppi etniċi li jgħixu f’Golestan huma s-Sistanis, dan il-grupp etniku għandu wkoll id-drawwiet u t-tradizzjonijiet tiegħu f’Muharram.

F’dan ir-rigward, ir-riċerkatur tal-folklor Sistani qal Mehr reporter: “Che Voshi” jew “Chavoshi” fiċ-ċerimonja tal-luttu ta ‘Hazrat Aba Abdullah al-Hussein (AS) huwa wieħed mill-prinċipji ewlenin tal-luttu Sistani b’tali mod li fil- il-bidu ta’ kull lejl u kull assemblea, wie[ed mill-kunfidenti l-ewwel Billi jg[id poe]از واقعه کربلا غمگینم، همه را دعوت می کنم از دل تا دلم خط بکشند[addbiexjifformalinjiminnsidruma’sidru

محمد آذری تصریح کرد: بانوان سیستانی در ماه محرم از انجام کارهایی مانند قالی بافی و صنایع دستی دست می کشند و در عوض سعی می کنند به ذکر، تسبیح، نماز، قرائت دعا و مراسم بپردازند. یک روایت (رباعیات) یا مرثیه.

ارادت مردم گلستان به کاروان ملکوتی کربلا/نوایی

وی گفت: سیستانی ها شیردهی خاصی دارند که به آن شیردهی می گویند.علوم پایه«یا نشسته یا چهار برابر شدن معروف است که در این سنت، سرودها، اشعار و نغمه هایی معروف به بحر طوال وجود دارد که حاوی اشعار حماسی درباره عظمت، احتیاط و نیکویی لشکر پسر پیامبر است.پ) و به دوستانش گفته می شود و سینه زنانی که به نشانه حسرت شهادت سیدالشهدا بر روی زانو نشسته اند.آ) و اصحاب صادقانه می گریند.

آشپزی شکوه (هلیوم سیستانی) و شاله‌زارد که سه روز قبل از واقعه عاشورا از پختن غذا خودداری می‌کنند، گلایه و برگزاری مجالس مذهبی از دیگر سنت‌های سیستانی‌ها هستند.

شبیه به تلاوت یا تلاوت به “یک ازدواج به گردونی یا قرائتی شبیه آن نیز معروف است که در بسیاری از روستاهای سیستانی انجام می شود.

عشق به قافله سالار دشت کربلا در میان همه اقوام گلستان وجود داشت، هر کدام به گونه های مختلف این ارادت و علاقه را نشان می دادند و تا تاریخ این عشق را فراموش نکنید.