اخراج نزدیک به ۶۰ هزار مهاجر از ترکیه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت کشور ترکیه روز یکشنبه با صدور بیانیه ای بر مبارزه مستمر با مهاجران غیرقانونی تاکید کرد و اعلام کرد که در ۷ ماه نخست امسال ۵۹ هزار و ۴۰ مهاجر غیرقانونی از این کشور اخراج شده اند. ماه های امسال

بر اساس اعلام وزارت کشور ترکیه، این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش آناتولی، در ۷ ماهه نخست سال جاری، در مجموع ۳۵ هزار و ۷۲۸ شهروند افغانستان با ۱۴۴ پرواز ویژه و تعداد زیادی پرواز مسافربری به کشورشان بازگردانده شده اند. در این مدت ۷۲۱۴ مهاجر غیرقانونی با ۲ پرواز ویژه و ده ها پرواز مسافربری به پاکستان بازگردانده شدند.

وزارت کشور ترکیه افزود: ۱۸۳ هزار و ۹۳۴ شهروند خارجی در ۷ ماهه نخست امسال از ورود غیرقانونی به این کشور جلوگیری شده اند. این تعداد در سال گذشته به ۴۵۱۹۶ مهاجر غیرقانونی از استان های شرقی و جنوبی ترکیه رسید.

روند اخراج ۱۷۹۴۲ شهروند خارجی از ۹۳ ملیت مختلف که در بازداشت اداری در این مراکز هستند ادامه دارد. از این تعداد ۶۹۴۵ نفر اتباع افغانستان، ۴۵۱۱ نفر تبعه پاکستان و ۶۴۸۶ نفر تبعه سایر ملیت ها هستند.

در همین راستا، سازمان عفو ​​بین‌الملل با انتشار گزارشی به مناسبت روز جهانی پناهندگان، بحران مهاجران افغانستان را یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین بحران‌های جهان اعلام کرد.

عفو بین الملل در این گزارش گفته است که اکنون بیش از ۶ میلیون شهروند افغانستان به دلیل درگیری ها، خشونت ها و فقر مجبور به ترک خانه های خود شده اند که از این تعداد ۳.۵ میلیون آواره داخلی و ۲.۶ میلیون نفر آواره داخلی هستند و یک نفر دیگر نیز پناهندگانی هستند که آنها را درگیر کرده اند. در کشورهای دیگر زندگی می کنند و مجبور به مهاجرت هستند.

این نهاد اعلام کرد که بحران انسانی در افغانستان پس از تحولات سیاسی اخیر در این کشور و افزایش قدرت طالبان در سال ۲۰۲۱ تشدید شده است.

اخراج مهاجران افغان از ترکیه در حالی صورت می گیرد که این کشور مدعی پذیرش تعداد زیادی مهاجر بوده و درخواست دریافت کمک های مالی از نهادهای بین المللی و اتحادیه اروپا را نیز ارائه کرده است.