اختصاص ۲۰۰۰ میلیارد ریال برای توسعه راه های ارتباطی مرزی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، داریوش امانی روز جمعه در آئین افتتاح پروژه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان اظهار داشت: در حوزه توسعه شاخص راه های روستایی کشور، ۵ استان سیستان و بلوچستان در حال توسعه هستند. آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و کرمان کمتر از شاخص کشوری است که ۸۱ درصد است.

وی افزود: دولت برای جبران این عقب ماندگی در سال جاری حدود ۹۰۰ کیلومتر از راه های روستایی را توسعه می دهد و در این راستا ۳۷۰ کیلومتر توسعه راه در استان کردستان از امروز با حضور وزیر و رئیس جمهور آغاز می شود.

رئیس سازمان ترافیک و حمل و نقل جاده ای، مبنای تخصیص اعتبارات در این وزارتخانه را بر اساس کتاب راهبردی که در این وزارتخانه با همکاری سازمان برنامه کشوری منتشر شده، نسبت به اعتبار سال گذشته بسیار منصفانه بوده است. به عنوان مثال ۲۲ میلیارد تومان به استان اصفهان و هر کدام ۳۵۰ میلیارد تومان به کردستان و سیستان اختصاص یافت.

امانی افزود: وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته حدود ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار داشت که ۴ هزار میلیارد تومان آن اعتبارات ملی و ۳ هزار میلیارد تومان آن از محل اعتبارات استانی بوده است.

وی در ادامه سخنان خود به پیاده روی اربعین نیز اشاره کرد و گفت: در ستاد کابینه پیش بینی کنید. م. که بیش از ۵ میلیون زائر از مرزهای کشور برای زیارت متبرکه می روند.

وی اعلام کرد: امسال بیش از ۲ میلیارد ریال برای توسعه راه های مواصلاتی در مناطق مرزی اختصاص یافته است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: در دولت ۱۳ گانه نگاه ویژه ای به سازمان در حوزه درآمدزایی وجود دارد که این امر موجب توسعه مرزها شده است.

وی افزود: با مدیریت و رایزنی وزیر راه و شهرسازی با کشورهای همسایه روابط ویژه ای داریم و از جمله این همکاری ها می توان به تفاهم نامه با روسیه در زمینه توسعه راه های شمال به جنوب اشاره کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به عنوان نمونه از نظر افزایش ظرفیت مرزی می توان به ساخت مناسب مرز خسروی به گونه ای اشاره کرد که علاوه بر ظرفیت اقتصادی این مرز، زائران نیز از این مرز برخوردار شوند. قادر به سفر در عرض ۴۰ روز و بازگشت در ۷۲ ساعت بستر مناسبی برای توسعه اقتصادی و مذهبی است.