اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمه روستائیان و عشایر از سوی دولت


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بیت الله سهتر مدیرعامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران اظهار داشت: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر بر اساس تشکیل شد. اصل ۲۹ قانون اساسی و هدف آن ارائه خدمات بیمه ای به کشاورزان، روستائیان، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر است و جمعیت هدف این بیمه ۳۰ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت کشور است. .

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه عشایر نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارند، تصریح کرد: عشایر به تعبیری «وارثان فرهنگی» ایران هستند و تنها در جامعه عشایری ۱۱۰۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی شد. همچنین در انقلاب اسلامی روستاییان و کشاورزان نیز نقش بی بدیلی داشتند و این مردم وفادار به انقلاب اسلامی هستند و هر زمان که لازم باشد فرمان رهبر انقلاب را اطاعت می کنند.

وی افزود: حداقل سن برای بیمه شدن در این صندوق ۱۸ سال و حداکثر سن ۵۰ سال است و تعداد خالص افراد در این بازه سنی ۱۰ میلیون نفر است و این افراد تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان هستند. و عشایر

وی ضمن بیان اینکه این صندوق در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و می توان گفت تولد انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: قانونی به نام «قانون ساختار نظام جامع حمایت و تأمین اجتماعی» تصویب شد و بر اساس آن قانون. ، این صندوق شروع به فعالیت کرد. بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش این صندوق هستند که از این تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیمه شده فعال هستند.

وی در خصوص اهمیت بیمه کشاورزان و عشایر تصریح کرد: بیمه کارفرمایان، کارگران و کارمندان بیمه اجباری است اما بیمه روستاییان، عشایر و کشاورزان بیمه اختیاری است. با تلاش خبرنگاران و اصحاب رسانه، هرچه رسالت این صندوق بیمه بیشتر تبیین شود، بیشتر مورد استقبال جامعه هدف ما یعنی کشاورزان، روستائیان و عشایر قرار می گیرد.

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در مورد افراد تحت پوشش این بیمه اذعان داشت: طبق برآوردهای آماری ما حدود ۷ میلیون نفر از جامعه هدف ما تحت پوشش بیمه نیستند و لازم است تحت پوشش این بیمه قرار گیرند. صندوق بیمه و ما بر اساس نگاه انقلابی و اقدام جهادی اقدامی تحولی را برای جذب یک میلیون بیمه شده فعال در مدت یکسال آغاز کردیم که برابر با هدف – تعداد افرادی که این بیمه در مجموع جذب کرد. ۱۰ سال پیش.

وی تاکید کرد: از اصحاب رسانه می خواهیم تلاش کنند تا این صندوق به گروه هدف خود معرفی شود زیرا این امر نه تنها جلوی مهاجرت روستاییان به شهرها را می گیرد، بلکه مهاجرت را معکوس می کند و باعث رونق بیشتر روستاها می شود.

این نهاد یادآور شد: این اقدام تحول آفرین را با منابع مالی و انسانی موجود انجام می دهیم، گزارش ها حاکی از آن است که این اقدام در بازه زمانی یک ساله قابل انجام است.

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با بیان اینکه ۳۱۲ هزار روستایی، عشایر و کشاورز در استان اصفهان وجود دارد که ۹۷ هزار نفر از آنها تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند، گفت: این افراد به صورت مردمی کسانی هستند که قبلاً بوده اند. اعضای این صندوق و حق بیمه پرداخت کردند.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش هایی که از استان ها به دست ما رسیده است استان اصفهان بالاترین استانی است که در این اقدام جهادی شرکت کرده است، ادامه داد: امیدواریم سهمیه ۲۸ هزار نفری پیش بینی شده برای این استان محقق شود و استان نیز محقق شود. اصفهان به عنوان بهترین استان باقی خواهد ماند.

این نهاد تصریح کرد: در این صندوق نقل و انتقالات طبق قانون انجام می شود، یعنی افرادی که سابقه بیمه در سایر صندوق ها دارند می توانند سوابق خود را به این صندوق انتقال دهند؛ یعنی افرادی که سابقه بیمه در سایر صندوق ها را دارند می توانند سوابق خود را به این صندوق منتقل کنند. همچنین می توانند سوابق خود را از این صندوق به سایر صندوق های بیمه انتقال دهند.

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با بیان اینکه هر روستایی، کشاورز یا عشایری می تواند با پرداخت حداقل ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۱۳۳ هزار تومان در ماه خود را بیمه کند، اعلام کرد: دولت نیز دوبرابر می شود حق بیمه پرداختی بیمه گر را به صندوق بیمه می پردازد، یعنی مثلاً اگر فردی ۵۰ هزار تومان پرداخت کند، دولت ۱۰۰ هزار تومان به آن اضافه می کند و از این اعتبارات به فرد تعلق می گیرد. مستمری بازنشستگی و غیره

وی گفت: برای برخی افراد این سوال وجود دارد که نیاز به صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر با وجود صندوق کشاورزی است در حالی که صندوق کشاورزی محصولات کشاورزی را بیمه می کند اما ما خود کشاورز را به صورت انفرادی بیمه می کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه های تحقق «عدالت اجتماعی» گسترش چتر «بیمه» به ویژه در جامعه هدف «کشاورزان، روستائیان و عشایر» است، گفت: کشاورزان یکی از مهم ترین مولفه ها هستند. لینک های تولید در کشور، “امنیت غذایی”. ما وابسته به فعالیت این قشر هستیم و افزایش توان مالی و اقتصادی این قشر زحمتکش موجب توسعه اقتصادی می شود.

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اعتبار در نظر گرفته شده از سوی دولت برای این صندوق بیمه ای گفت: امسال دولت ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت این صندوق اختصاص داد که تاکنون ۴۰۰ میلیارد آن پرداخت شده است. از صندوق سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد تومان توسط دولت به طور کامل تخصیص یافت.[duminndanil-fondIs-senalig[addiet1700biljunToman;ewallokatimill-gvernli;ewri/evutib’modsħiħ

وی بیان کرد: در این صندوق چند سطح درآمدی وجود دارد که بر اساس درآمد ماهانه افراد تحت پوشش تعیین می شود; ۸ سطح درآمدی از درآمد ماهیانه یک میلیون تومان تا ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان وجود دارد.

تشر خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم چتر بیمه ای را بر سر این قشر بگذاریم تا آینده خود را تضمین شده بدانند و برخی موارد مانند «مستمری از کارافتادگی» و «حقوق بازنشستگی» برایشان در نظر گرفته شود. بیمه آینده این افراد را از نظر درآمد تامین می کند.

مدیر عامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه مشمول ۵ درصد از درآمد خود را به عنوان حق بیمه پرداخت می کند، افزود: دولت نیز با پرداختی فرد، دو برابر این مبلغ را افزایش می دهد. از اعتبار کسب شده، مستمری بازنشستگی پرداخت می شود. به عنوان مثال اگر کشاورز به مدت ۳۰ سال ۵۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کند در دوران بازنشستگی ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان دریافت می کند که البته افزایش مستمری سالانه نیز لحاظ می شود.

استقرار ادامه داد: ویژگی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر این است که این صندوق همه اعضای خانواده را تحت پوشش قرار می دهد، یعنی پرداخت کننده بیمه به تعداد اعضای خانواده خود و پس از ۳۰ سال حق بیمه پرداخت می کند. سالها به همان میزان بیمه دریافت می کند. اما افراد بیمه شده باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.

وی در پایان گفت: این صندوق بیمه دارای یک هزار و ۸۰۰ کارگزار در سراسر کشور است و کسانی که بیمه پرداخت می کنند می توانند با مراجعه به آن کارگزاران نسبت به دریافت بیمه نامه اقدام کنند. تاکنون ۱۶۰ هزار نفر در این صندوق بیمه ای بازنشسته شده اند که در سال های آینده با افزایش سن بیمه شدگان تعداد بازنشستگان افزایش می یابد.

انتهای پیام/۶۳۰۸۶/ج/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید