اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای انتقال زندان تبریز به خارج از شهر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانوی با قدردانی از توجه ویژه هیئت دولت به مطالبات مردم آذربایجان شرقی در سفر به استان، افزود: موارد فوق قابل اجرا است.

خلیل اللهی با اشاره به اینکه اعتبار فوق از سفرهای استانی به آذربایجان شرقی تزریق می شود، ادامه داد: با این اعتبار اولیه که رقم بسیار خوبی است حداقل می توان فاز اول عملیات اجرایی زندان جدید تبریز را تکمیل کرد و مجهز بودن. “

ادامه: در حال حاضر محل احداث زندان جدید تبریز در روستا قرار دارد باباباغی روی صحنه تخت اجرای این طرح ملی با جذب بخشی از اعتبارات مذکور تسریع خواهد شد.

خلیل اللهی با تاکید بر اینکه انتقال زندان مرکزی تبریز یکی از اولویت های اصلی دادگستری آذربایجان شرقی است، افزود: در این راستا همکاری و مساعدت همه دستگاه ها از جمله استانداری آذربایجان شرقی و شهرداری وجود دارد. تبریز مورد نیاز است.»

طرح انتقال زندان مرکزی تبریز به خارج از شهر که ۲۴ سال پیش مطرح شد و مطالعات اولیه آن توسط قوه قضائیه، استاندار آذربایجان شرقی و شهرداری تبریز آغاز شد، سال‌هاست که به فراموشی سپرده شده و به نتیجه نرسیده است. نتایج.

این طرح یکی از مهمترین خواسته های مردم تبریز است

این طرح به‌عنوان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم از دولت‌های مختلف، نه تنها می‌تواند زیبایی بصری شهر را در مناطق روبه‌روی زندان افزایش دهد، بلکه گامی مهم در ارتقای امنیت روانی شهروندان تبریزی است. که متاسفانه هنوز پاسخ داده نشده است.

علیرغم وعده های مساعد استانداران، شهرداران و روسای قوه قضائیه آذربایجان شرقی در دهه های گذشته مبنی بر انتقال این زندان، شهروندان تبریزی باید هر روز که می گذرند نظاره گر بهترین منطقه تبریز باشند. می افتد این یک سازه ناکارآمد و زشت است که بر پیکره شهر آویزان است.

اگرچه زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت بیش از نیم قرن پیش در خارج از شهر قرار داشت، اما به دلیل رشد سریع U در دهه‌های اخیر، شهرها اکنون در یکی از پرترددترین مناطق شهر قرار گرفته‌اند و به دلیل قرار گرفتن در ورودی شهر از سمت شرق (تهران)، مناظر نابه‌هنجاری را بر مجموعه شهری تحمیل کرده‌اند.

زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت آن که قدمت آن به ۵۰ سال قبل بازمی‌گردد، برای ۶۰۰ زندانی طراحی شده بود که با جمعیت فعلی این کلانشهر نامتناسب است، اما اینکه زندان مرکزی تبریز بر تعداد ساختمان‌ها افزوده است. با ظرفیت حداکثر ۲۵۰۰ نفر. ، که در حال حاضر میزبان بیش از ۵۰۰۰ زندانی است، نشان دهنده تعداد زیادی از مشکلات بهداشتی، پزشکی، خدماتی و غیره در این منطقه است.

اگر چه مکانی در روستا «باباباغیدر شمال غرب تبریز تصمیم بر ساخت و تجهیز زندان جدید تبریز گرفته شده است اما به گفته مسئولان به دلیل کمبود بودجه این طرح ملی نهایی نشده و هر ساله زندان تمام می شود. از شهر و به یک مکان جدید. تاخیر های چندین ماه طول می کشد.

موقعیت فعلی زندان مرکزی تبریز به یکی از بهترین و گران ترین نقاط شهر تبدیل شده است که به نظر می رسد یکی از دلایل طولانی تر شدن روند انتقال زندان تبریز باشد.