اتحادیه اروپا به نیروی مسلح و نظامی مستقل نیاز دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در وبلاگ خود نوشت: «اتحادیه اروپا برای تضمین امنیت خود به نیروهای مسلح مستقل نیاز دارد.»

این مقام اروپایی در این ارتباط گفت: «محیط امنیتی جدید نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا باید مسئولیت بیشتری در قبال امنیت خود بپذیرد. برای این منظور، ما به نیروهای مسلح اروپایی مدرن و کارآمد نیاز داریم که به سطوح بالاتر تحولات نگاه کنند و همچنین در تلاش برای افزایش توانایی‌ها و نیروها باشند.»

به گفته بورل، اتحادیه اروپا باید در سه جهت اصلی کار کند: «اول، روی آمادگی رزمی نیروها، از جمله در مورد تکمیل ذخایر کار کنند؛ دوم، ظرفیت‌های موجود را از نظر کمی و کیفی (جرم و حجم) در پنج سال آینده با تمرکز بر شکاف‌های انباشته شده از گذشته افزایش دهند. از جمله توانمندسازی راهبردی، نوسازی پدافند هوایی، قابلیت‌های سایبری و فضایی. سوم، در یک دوره طولانی‌تر، به طور مشترک قابلیت‌های کلیدی آینده و قابلیت‌های پیشرفته ضد دسترسی / منع منطقه یا آگاهی موقعیت فضایی را توسعه دهد.»

بورل همچنین گفت: «زمان پیشبرد دفاع اروپا فرا رسیده است. ما باید پایگاه دفاعی اروپا را تقویت کنیم و با ظرفیت‌های نظامی مورد نیاز وارد میدان شویم. تا بتوانیم ظرفیت نظامی خود را برای دفاع از خود افزایش دهیم، ناتو را قوی‌تر و حمایت کنیم. هر زمان که نیاز باشد، شرکای خود را بهتر کنیم.»