آیا کمبود برق صنایع در سال ۱۴۰۲ ادامه دارد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بر اساس گزارشی که شرکت توانیر منتشر کرده است، «صنعت» بزرگترین مصرف کننده است. برق در شش ماهه اول امسال بودند. بر این اساس در شش ماهه نخست امسال در مجموع ۳۴ درصد برق کشور در بخش صنعت مصرف شده است. پس از آن، بخش خانوار با ۳۳.۷ درصد رتبه دوم و بخش کشاورزی با ۱۵.۴ درصد در رتبه سوم قرار گرفتند.

اگرچه در تابستان امسال، سریال خاموش شد برق مثل سال گذشته تکرار نشد اما همچنان شاهد قطعی برق در صنایع و منازل در مناطق خاصی از کشور بودیم.

تعطیلی صنایع با وجود افزایش عرضه برق

بر اساس اعلام وزارت امنیت، برق رسانی به صنایع در فصل گرم سال امسال بیشتر از سال قبل بوده است. بنابراین درصد برقی شدن فولاد ۱۷.۳ درصد، پتروشیمی ۲۷.۵ درصد، سیمان ۱۰.۵ درصد و صنعت خودرو ۳.۳ درصد افزایش یافته است.

اما با وجود این قطعی برق در برخی صنایع به بیش از ۱۲ ساعت در هفته رسید. این در حالی است که گفته می شود هر ساعت خاموشی حدود ۱۵۰ میلیون تومان به صنایع متوسط ​​کشور خسارت وارد می کند.

اگرچه، تا کنون، آمار دقیق خسارت نامشخص است برق صنایع در تابستان امسال اعلام نشد، اما آنطور که ​​مسوولان وزارت امنیت می گویند، در تابستان سال گذشته به دلیل خاموشی های مکرر و نامنظم، صنایع بالغ بر هفت میلیارد دلار زیان دیده اند.

با محدودیت های انرژی و خاموشی در سال گذشته چندین میلیارد دلار ضرر به شرکت های فولاد، سیمان و پتروشیمی وارد شد. بر اساس آمار ارائه شده از سوی متولیان صنعت فولاد، صنعت فولاد به تنهایی چهار میلیارد دلار ضرر کرد و از برنامه هدف حدود شش میلیون تنی عقب افتاد.

سرمایه گذاری در صنعت برق جذابیتی ندارد

این در حالی است که به دلیل عدم جذابیت بخش سرمایه گذاری صنعت برق، آمارها در ۱۰ سال اخیر بسیار نگران کننده بوده است. همین اتفاق باعث شد که ایران به عنوان کشوری که قصد قطب انرژی منطقه را داشت در چند سال اخیر حتی برای حفظ برق مشترکین خانه -روشن شده- دچار مشکل شد و شروع کرد. اعمال محدودیت و برنامه ریزی برای صنایع.

فعالان صنعت برق می گویند مدیریت مصرف برق دیگر راه حل شرایط فعلی نیست. بنابراین افزایش ظرفیت نیروگاه ها ضروری است. اما به نظر نمی رسد که متولیان امر عقلی به آهنربایی برای جذب سرمایه گذاری در صنعت برق تبدیل شده باشند.

در نهایت، کمبود و محدودیت برق این موضوع باعث شد تا شرکت های صنعتی و معدنی تفاهم نامه ای برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید از طریق احداث نیروگاه جدید منعقد کنند که بر اساس آن این نیروگاه ها می توانند با سرمایه گذاری هفت میلیاردی برق تامین کنند. دلار (جذب سرمایه) تا تابستان ۱۴۰۳ صنایع وارد مدار شدند.

ادامه کمبود برق در سال آینده

اکنون با این وضعیت برخی کارشناسان از تداوم کمبود برق در سال ۱۴۰۲ با وجود اضافه شدن ۶ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور خبر می دهند. علیرضا اسدی، عضو گروه آینده‌نگری و سیاست‌گذاری پژوهشگاه انرژی در یادداشتی در روزنامه دنیای اختاز نوشت: بر اساس آمار وزارت نیرو، مصرف بخش صنعت نسبت به سال گذشته ۴.۳ درصد افزایش داشته است. سال قبل در مقابل در دو سال متوالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ افزایش تعداد مشترکان صنعتی صفر بوده و هیچ مشترکی افزایش نداشته است. این در حالی است که در عملکرد وزارت حراست گفته می شود در سال ۱۴۰۰، ۷ هزار و ۲۵۵ واحد صنعتی پروانه بهره برداری صادر شده است.

یعنی بیش از هفت هزار واحد صنعتی پروانه بهره برداری دریافت کردند اما هیچ کدام به مشترکان صنعتی وزارت نیرو اضافه نشد. یعنی در عمل برای تولید برق دریافت نکردند.

علاوه بر این موضوع، اگر افزایش ظرفیت تولید برق نیز در نظر گرفته شود، می توان دریافت که برآورد وزارت نیرو تا پایان دوره جاری حدود شش هزار مگاوات است در حالی که کمبود برق این شبکه در اوج خود حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ مگاوات تخمین زده می شود که نشان دهنده ادامه وضعیت در سال ۱۴۰۱ در سال ۱۴۰۲ است.

برای مطالعه بیشتر گزارش قطع صنایع کوچک را در تجارت نیوز بخوانید.