آیا پرونده تعویض ساعت در ایران بالاخره بسته شد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آنقدر توجه به قطع اینترنت و آسیب های ناشی از آن معطوف شده است که هیچکس فرصت ندارد تعجب خود را از تعلیق نیروی انتظامی ابراز کند. ساعت را عوض کن اخبار رسمی کشور

اصرار دولت و مجلس بر توقف اجرای قانون تغییر در تابستان در حالی است که از یک سو مرکز پژوهش های شورای اسلامی مخالف این اقدام است و از سوی دیگر خود دولت تغییر کرده است. ساعات کار دفاتر خود در تابستان امسال به منظور صرفه جویی در مصرف برق.

سایت تابناک اسفندماه سال گذشته موضع مخالف مرکز پژوهش های شورای اسلامی در این خصوص را اینگونه منعکس کرد: با توجه به بررسی کارشناسی آثار اجرای قانون بر تغییر ساعت رسمی کشور به ویژه در مورد میزان صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان های بیشترین مصرف برق و با توجه به توضیحات ارائه شده در این گزارش پیشنهاد می شود اجرای این قانون همانند سال های گذشته ادامه یابد. با توجه به توجیه و مستند بودن نتایج تحقیقات بررسی اثرات تغییر ساعت در ایران و با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی و تنظیم فعالیت های اجتماعی بر اساس شرع، پیشنهاد می شود این قانون در کشور اجرا شود. و لذا تصویب طرح پیشنهاد نمی شود.

همچنین ۲۸ خردادماه امسال ایسنا به نقل از علی بهادر جهرمی، سخنگوی دولت گفت: برای مدیریت مصرف برق در ایام گرم تابستان مصوبه ای به تصویب هیات وزیران رسید که آثار آن نیز حائز اهمیت است. ساعت کار کلیه ادارات از ۳۱ خرداد لغایت ۳ شهریور از ساعت ۷ صبح الی ۱۳:۳۰ می باشد.

دلیل تغییر ساعت در ایران چیست؟

با هدف افزایش بهره وری در مصرف انرژی و استفاده هر چه بیشتر از نور خورشید، تغییر ساعت رسمی از حدود ۵۰ سال پیش در ۷۷ کشور از جمله ایران اجرا شده است.

سابقه تغییر ساعت رسمی کشور یعنی ساعت تابستانی در ایران به سال های آخر قبل از انقلاب اسلامی بازمی گردد، اما در دهه ۷۰ دولت وقت این تغییر ساعت را به یک رویه ثابت تبدیل کرد.

اما دولت نهم در اقدامی جنجالی به مدت دو سال از تغییر ساعت رسمی کشور جلوگیری کرد، اقدامی که در نهایت منجر به تصویب قانون تغییر ساعت رسمی کشور در سال ۱۳۸۵ با دو فوریت توسط شورای اسلامی شد.

بر اساس این قانون مقرر شد ساعت رسمی کشور در پایان روز اول فروردین هر سال به مدت ۶۰ دقیقه (یک ساعت) به جلو کشیده شود و از سوی دیگر به حالت قبل برگردد. در آخرین ساعت آخرین روز شهریور.

به نظر می رسد اجرای این قانون پس از گذشت قریب به پانزده سال متوقف شد، مجلس یازدهم تصمیم گرفت تغییر ساعت رسمی کشور را برای همیشه لغو کند، این اقدام در نهایت در قالب مصوبه و اجرا به تصویب شورای نگهبان رسید. از ابتدای سال جاری در دستور کار دولت قرار گرفته است.

اجماع مشترک دولت و مجلس برای پایان دادن به قانون تغییر ساعت رسمی در حالی است که بر اساس تحقیقات، صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده بهینه از آن به یکی از چالش های جدید اقتصاد ایران تبدیل شده است، موضوعی که در نتیجه انتظار می رود. اجرای این تصمیم بر اهمیت آن می افزاید.