آیا وعده کرمان موتور برای جذب سرمایه گذاری هیوندای/ خودروساز کره ای به ایران بازمی گردد؟


به گزارش تاجت نیوز، به نظر می رسد تدوین آیین نامه واردات و انتشار خبر آزادسازی واردات خودرو در کشور، خودروسازان داخلی را به فکر همکاری با سایر خودروسازان.خودروها انداخته است.

به گزارش اخدانیوز، این شرکت در نظر دارد در صورت شروع واردات خودرو با هیوندای برای تولید خودروهای زیر ۲۰ هزار یورو همکاری خود را از سر بگیرد.

سایت کرمان موتور نیز به سامان فیروزی مدیرعامل این شرکت نوشت: همکاری با هیوندای به صورت مشترک خواهد بود. بر اساس تفاهم نامه با شرکت هیوندای، هر زمان که تولید محصولات این گروه در ایران از مرز ۵۰ هزار خودرو فراتر رود، این شرکت سرمایه گذاری مستقیم در گروه کرمان موتور خواهد داشت و با شبکه بین المللی و جهانی هیوندای ارتباط خواهیم داشت. البته اجرای تفاهم نامه و این تعهد به شرایط بین المللی و سیاسی و رفع تحریم ها بستگی دارد.

آیا وعده کرمان موتور محقق می شود؟

آیا این صحبت کرمان موتور قابل اجرا است؟

امیرحسن کاکایی در گفتگو با تجارت نیوز گفت: کرمان موتور در سال های گذشته با هیدوندا همکاری داشته و حتی نمونه هایی نیز تولید کرده است. این وعده کرمان موتور نیز قابل اجراست. زیرا این شرکت متعلق به بخش خودروهای خصوصی است.

وی در عین حال تاکید کرد: تا زمانی که تحریم ها اینقدر شدید است، امکان همکاری وجود ندارد. به نظر می‌رسد تمام صحبت‌هایی که خودروسازان و مسئولان انجام می‌دهند، وعده‌هایی برای آنها پس از توافق برجام است.

آیا کره ای ها همکاری می کنند؟

اما آیا خودروسازان داخلی امکان همکاری با خودروسازان خارجی و انتقال فناوری را دارند؟

توضیح: خودروسازان داخلی می توانند روی کاغذ با سایر کشورها همکاری کنند. اما بیشتر این وعده ها دیگر اقتصادی نیستند و تنها در وعده باقی می مانند.

کاکایی افزود: البته ممکن است برخی خودروسازان خارجی مانند چین یا کره به دلیل نوع رویکردی که در سیاست های ساخت خودرو دارند، فناوری خود را به ایران منتقل نکنند. اما در کل رابطه با هیوندای می تواند برای ایران خوب باشد.

سابقه همکاری با هیوندای

آیا کرمان موتور در سال های گذشته با شرکت خودروسازی هیوندای همکاری داشته است؟

همکاری کرمان موتور با هیوندای که پس از امضای توافقنامه برجام در سال ۲۰۱۵ از سر گرفته شد، چندان دوام نیاورد. این همکاری پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگشت تحریم‌ها بر صنعت خودرو متوقف شد. کرمان موتور در فاصله برگشت و برگشت تحریم های خودرویی مونتاژ سه محصول برند هیوندای یعنی i20، اکسنت و i10 در قالب SKD و CKD را در دستور کار خود داشت.

این خودروساز خصوصی قصد داشت دو محصول دیگر هیوندای النترا و توسان را مونتاژ کند که تحریم ها اجازه کرمان موتور را نداد و همکاری با این برند کره ای کنار گذاشته شد.

آخرین اخبار خودرو را در صفحه اخبار خودرو تجارت نیوز بخوانید.