آیا سم خطرناک است؟ علائم چیست؟


مسمومیت در دهان می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند باکتری های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد سم در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. سم در دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا شستشو از بین می رود.

اما اگر دهان شما اغلب دردناک است یا مدت طولانی در آنجا بوده است ، توصیه می کنیم به پزشک یا متخصص گوارش مراجعه کنید تا ببینید آیا بیماری مزمن ایجاد کرده اید و در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

علت مسمومیت دهان چیست؟

1- پاکیزگی گفتار در بهداشت

این یکی از علل شایع درد مزه در دهان است ، به ویژه هنگامی که بیدار هستید. مسمومیت در دهان هنگام بیدار شدن از خواب ناشی از تجمع بزاق و باکتری ها در زبان ، دندان ها و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: حداقل دو بار در روز ، یک بار پس از بیدار شدن و یک بار قبل از خواب بشویید. مالیدن زبان بسیار مهم است زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و توده ای ایجاد می کنند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروها

برخی از داروها پس از جذب و جذب توسط بدن در بزاق دهان رها می شوند و باعث تحریک جوانه های چشایی دهان می شوند. داروهای ضد افسردگی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای ضدافسردگی مانند آلوپورینول و لیتیوم یا داروهای قلبی می توانند باعث مسمومیت در دهان شوند.

افرادی که از داروها استفاده می کنند ممکن است بیش از حد معمول دچار خشکی دهان شوند که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: معمولاً مسمومیت دهانی ناشی از مصرف این داروها پس از چند روز از بین می رود. اما اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما خوب نیست ، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث ایجاد درد در دهان نمی شوند جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در سه ماهه اول بارداری در بسیاری از زنان به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور معمول برطرف می شود.

به همین دلیل است که زنان باردار دهان خود را مانند سکه احساس می کنند یا بعد از نوشیدن آب طعم آهن را در دهان خود احساس می کنند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن آب لیمو یا خیساندن آن در بستنی است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روشهای درمانی و کمک

4-مکمل ویتامین

مصرف مکمل های ویتامین حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند فلز سفید ، مس ، آهن یا کروم نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی شایع است و اغلب زمانی رخ می دهد که آپاندیس به طور کامل توسط بدن دوباره پر می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن اضافه را تشخیص دهد. اگر سم در دهان شما شدید است یا اغلب رخ می دهد ، باید در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید تا دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- گاز را تمیز کنید

برگشت گاز هنگام بازگشت محتویات به معده رخ می دهد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و سمی می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: از غذاهای چرب یا غذاهایی که هضم آنها دشوار است اجتناب کنید ، زیرا می توانند ناراحتی معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا باعث می شود فرآیند هضم در معده مشکل شود.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که به طور معمول توسط کبد به اوره تبدیل شده و از روده دفع می شود. این افزایش آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان شده و طعمی شبیه ماهی یا پیاز در دهان ایجاد می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی اغلب با علائم دیگری مانند احساس بیماری یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- بیماریهای عفونی

دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل محصولات تولید شده توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها باعث مسمومیت دهانی شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریع کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود برای اطمینان از علت دقیق و شروع درمان مناسب برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید