آیا خرید خودرو از بورس سود دارد؟


بررسی معاملات خودرو در بورس نشان می دهد که این نوع معاملات به نفع مردم، تولیدکنندگان و حتی بورس است. در واقع خریداران خودروی مورد نظر را با قیمت کمتر و شرایط شفاف خریداری می کنند. دست دلال ها با جریان معاملات بسیار کوتاه می شود و سود مستقیماً به خودروساز منتقل می شود. همچنین خرید و فروش خودرو در بورس باعث کاهش زیان خودروسازان و افزایش ارزش سهام آنها شد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار داغ بورس، اینستاگرام کامپرس را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود

به گزارش کماپرس، طرح عرضه خودرو در بورس از سال گذشته آغاز شد که بنا به دلایلی این موضوع به تابستان سال جاری موکول شد. تابستان امسال با دستور وزیر صلح، فروش خودرو در این کالا به صورت جدی راه اندازی شد و با استقبال خوبی مواجه شد. اکنون مسئولان بورس و وزارت حراست می گویند از سال آینده تمامی خودروهای تولید داخل به این شکل به دست مصرف کنندگان می رسد تا بخشی از تلاطم بازار خودرو کاهش یابد.

اخبار مرتبط را بخوانید:

بررسی آمار و ارقام خودروهای عرضه شده در بورس نشان می دهد که عرضه خودرو در بورس منجر به بهبود جزئی وضعیت خودروسازان شده است. در واقع اکنون رانت خودرو به جیب بازرگانان می رفت اما اکنون رانت شکل گرفته در بورس کالا کمتر از بازار آزاد است و خودروساز با جذب بخشی از این اختلاف قیمت می تواند افزایش تولید و بهبود کیفیت خودروها.

سود ایران خودرو از فروش پژو ۲۰۷ در بورس کالا

بر اساس آخرین آمار خودروهای فروخته شده در بورس در آبان ماه سال جاری، دولت و خودروسازان خصوصی بخشی از مابه التفاوت قیمت کارخانه و – بازار را جذب کردند. به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۷ در بورس کالا ۳۴۳ تومان اعلام شد که قیمت آن در بازار آزاد به ۴۴۰ میلیون تومان می رسد. در واقع ایران خودرو از فروش هر دستگاه پژو ۲۰۷ حدود ۱۳۳ میلیون تومان سود بیشتری کسب کرده است، بنابراین این روش از نظر قیمتی مصرف‌پسند بوده و برای خودروسازان بهتر به نظر می‌رسد. حتی کارخانه های خودروسازی شخصی نیز از این روش سود می برند.

البته خودروسازان به دلیل تعهداتی که دارند هنوز امکان عرضه تمامی محصولات خود را در بورس ندارند. به همین دلیل تنها بخشی از این تولیدات از طریق مبادله کالا باعث کاهش ضرر خودروسازان می شود. در صورت پایان یافتن این تعهدات و یا فروش خودروهای تعهد شده به قیمت کشف شده در بورس، وضعیت خودروسازان بهبود می یابد.

انتهای پیام

مربوط به: بورس کالای ایران

برای دسترسی سریعتر: