آمادگی عراق و ترکیه برای تحقیقات مشترک درباره حمله دهوک – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق در نشست اضطراری روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل گفت: ترکیه و عراق آماده تحقیقات مشترک در مورد حمله توپخانه ای هستند. آه تو آنها در شمال کردستان عراق هستند.

حملات دهوک منجر به کشته شدن ۹ گردشگر عراقی و مجروح شدن ۳۳ تن دیگر شد و البته ترکیه هنوز مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

در این راستا «فمتوس قلب همراهنماینده سازمان ملل در امور عراق در گفتگو با مصطفی الکاظمینخست وزیر موقت این کشور بر اهمیت تحقیقات شفاف و کامل، مستقل یا مشترک تاکید کرد.

نماینده سازمان ملل همچنین گفت که نخست وزیر عراق درک می کند که ترکیه نیز آماده بررسی مشترک این حادثه است دهوک او این کار را کرد.

نماینده سازمان ملل در عراق همچنین درباره حمله به یک مکان گردشگری در عراق صحبت کرد دهوک وی گفت: حمله به یک نقطه گردشگری به معنای بی تفاوتی است تکان دادن اهدا کننده برای زندگی غیرنظامی و استانداردهای پذیرفته شده جهانی حقوق بشردوستانه بین المللی.

او بدون اشاره به کشور گفت که در جریان این حادثه دهوکطرف های درگیر همه اقدامات احتیاطی ممکن را برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان انجام ندادند.

حمله توپخانه ای آه تو ترکیه به استان دهوک در اقلیم کردستان، گروه‌ها، شخصیت‌ها و مقامات کنونی و سابق عراق با واکنش‌های گسترده مواجه شده‌اند. از این رو نخست وزیر عراق در واکنش به حمله ترکیه تاکید کرد که بغداد این حق را برای خود محفوظ می داند که به تجاوزات ترکیه پاسخ دهد و دولت تمامی اقدامات لازم را برای حفاظت از شهروندان خود انجام خواهد داد.

علاوه بر این، بغداد در واکنش به این حمله ترکیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد.