آفت فشار خون بالا بر کلیه ها


آریا جنابی فوق تخصص کلیه و متخصص نفرولوژی بزرگسالان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ گفت: فشار خون بالا می تواند یکی از علائم نارسایی مزمن کلیه باشد و از سوی دیگر، بیمار مبتلا به فشار خون بالا به مرور زمان می تواند این علائم را نشان دهد. خبرگزاری فارس. نارسایی کلیه دارید

وی افزود: هیچ یک از این دو بیماری شایع علائم بالینی ندارند، بنابراین بیماران مبتلا به فشار خون باید به صورت مستمر و بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی به صورت دوره ای تحت نظر باشند.

جنابی یادآور شد: از هر ۷ نفر یک نفر به بیماری مزمن کلیوی مبتلا است و ۲۵ درصد جمعیت کشور فشار خون دارند. هر دوی این بیماری ها بسیار شایع هستند و در صورت عدم کنترل عوارض جدی و حتی غیرقابل جبرانی را برای بیمار به همراه خواهند داشت.

وی گفت: هر ۴ نفر فشار خون بالا دارند. فشار خون کودکان باید سالی یک بار چک شود. اما بزرگسالان از سن ۲۲ سالگی باید دائماً فشار خون خود را کنترل کنند. فشار خون بالا بدون علامت است و معمولاً به طور تصادفی متوجه بیماری می شویم. عوارض این بیماری به دلیل بدون علامت بودن، به تدریج در فرد ایجاد می شود.

کلیه های بزرگسالان باید به طور مداوم از نظر دفع پروتئین کنترل شوند، به خصوص در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت، پوست (لوپوس) یا سردردهای میگرنی. فشار خون این بیماران نیز باید به طور مداوم کنترل شود. اگر فرد فشار خون بالا یا میکروآلبومین نداشته باشد و آزمایشات کراتین و عملکرد کلیه به اندازه کافی خوب باشد تا اطمینان حاصل شود که کلیه ها به درستی کار می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بیماران دیابتی میکروآلبومین در آزمایش ادرار دیده نمی شود، بنابراین این بیماران باید آزمایش آلبومین انجام دهند تا دیابت باعث مشکلات کلیوی نشود.

وی افزود: یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از نارسایی کلیه، پایش مداوم فشار خون است. ما به سبک زندگی سالم و ورزش منظم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز و ۱۵۰ دقیقه در هفته نیاز داریم. از مصرف بیش از حد مسکن ها و داروهای بدون نسخه پزشک خودداری کنید. مصرف نمک را کاهش دهید و مصرف لبنیات کم چرب، میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید و در نهایت سیگار نکشید و از استرس دوری کنید.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید