آذربایجان شرقی ۳.۲۳ درصد از ارزش افزوده کشور را به خود اختصاص داده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، پروین اشراقی در جلسه شورای برنامه ریختن و توسعه به تشریح چارچوب کلی و جهت گیری های کلان دستیابی به رشد اقتصادی پیش بینی شده در استان پرداخت و با اشاره به روند رشد اقتصادی استان و کشور در دهه ۹۰، سهم ارزش افزوده استان توسط کشور در ۱۴۰۰. تو . وی به ترتیب ۲.۳ و ۳.۲۳ درصد اعلام کرد.

همچنین بر هدف گذاری نرخ رشد اقتصادی استان و دستیابی به آن از طریق بهره وری متمرکز شد. عرضه منابع مالی پایدار، ایجاد اشتغال، توسعه تولید دانش بنیان، تکمیل زنجیره تولید، عدالت اجتماعی و برابری، فعال سازی واحدهای تولیدی، توجه به آمایش سرزمین و توسعه صادرات اشاره کرد.

روشنایی تعداد پروژه ها تاثیر گذار استان برای دستیابی به رشد اقتصادی ۷.۸ درصدی ۹۰۹ پروژه اعلام و اضافه کرده است: برای این مهم باید حدود ۸ اعتبار دولتی و ۴۲ ریال و ۵۷۰ میلیون دلار و ۶۳۴ میلیون یورو از کل سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه شود.

معاون توسعه و برنامه ریزی رئیس جمهور ریختن مدیریت و سازماندهی برنامه ریختن این استان تصریح کرد: رشد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی ۶.۹، معدن ۱۰.۷، صنعت ۸.۸، خدمات ۷.۱ و در کل کشور در سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۸ درصد خواهد بود و در همان سال رشد اقتصادی استان در بخش کشاورزی ۸.۷ برآورد شده است. درصد، معدن ۱۵.۷ درصد، صنعت ۹.۳ درصد، خدمات ۶.۵ درصد و رشد اقتصادی استان ۷.۸ درصد است.

آره عرضه زیرساخت های تولید در حوزه آب و انرژی، افزایش منابع تخصیصی از محل بودجه سنواتی در استان با افزایش منابع سهم استان از بودجه های متمرکز، بررسی سیستم ها و فرآیندهای واگذاری یا اجاره برای فعالیت های تولیدی در صنایع کوچک و … سازمان شهرک‌های صنعتی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و حوضه‌داری، تدوین استانداردهای فنی کالاهای صادراتی مزیت‌دار بر اساس استانداردهای کشورهای صادرکننده، توسعه شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی در استان را به عنوان الزامات حوزه‌های مختلف پیشنهاد کردند. رشد اقتصادی مورد انتظار استان

احراقی تاکید کرد: اولویت باید به استفاده از ظرفیت خالی و افزایش بهره وری داده شود.

در نهایت با توجه به تصویب طرح های رشد اقتصادی استان در شورای برنامه ریختن مقرر شد پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی جهت اجرا و پیگیری الزامات اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ شود و هر سه ماه یکبار دستگاه‌های اجرایی میزان پیشرفت پروژه‌ها را به شورای برنامه‌ریزی گزارش دهند. ارائه دادن.