آخرین اخبار رتبه بندی معلمان/ پاسخ وزیر آموزش و پرورش به ابهامات


به گزارش تجارت نیوز، یوسف نوری در گفت وگو با ایسنا، از اجرای نظام طبقه بندی معلمان خبر داد. پول باقی مانده از فروش املاک بود. املاک به هیچ وجه فروخته نمی شود و حتی یک سال هم نمی توان آن را فروخت. آنها نمی خواستند این کار را انجام دهند و چون نمی خواستند، کارهایی از این قبیل انجام دادند. لایحه ناقصی هم تهیه و به مجلس داده شد.

وی افزود: سالانه ۲۰۰ هزار نفر باید در پایه پنجم قرار می گرفتند.

نوری با اشاره به اینکه دولت سیزدهم علیرغم محدودیت های مالی این لایحه را پس نگرفت و چون وعده رئیس جمهور و شعار انتخاباتی ایشان بود، به فضل الهی تقویت شد و بودجه ویژه ای برای وی رقم خورد، گفت: دولت ۲۵ هزار میلیارد را کنار گذاشت. تومان برای طبقه بندی با آن ۱۳ هزار میلیارد تومان دیگر در مجلس اضافه شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معمولا اهالی بودجه می گویند قانون باید از ابتدای امسال اجرا می شد چون دولت نصف سال آمده بود اما با پولی که گذاشته شد زمان اجرای آن را دید. قانون ۳۱ شهریور ۱۴۰۰; نمرات نیز توسط معلم به دبیر تعیین شد و مشمول افزایش ۴۵ تا ۹۰ درصدی حقوق می شود.

وی با بیان اینکه ابتدا گفته می شد کسانی که «کد شناسنامه» ندارند در رتبه بندی قرار نمی گیرند، گفت: فکر می کردیم همه همکارانمان شناسه اشتغال دارند اما وقتی بررسی کردیم مشخص شد ۴۶۰ هزار نفر . افراد شناسه شغلی نداشتند که تعداد بسیار زیادی بود. مجددا آیین نامه اصلاح شد و مشکل این گروه حل شد.

نوری همچنین درباره مشکلات معلمان «مهرآفرین» توضیح داد و گفت: در مجموع گروهی بودند که در دولت نهم جذب شدند. با شرکت ها قرارداد داشتند و قراردادشان با شرکت ها تبدیل به قرارداد با دستگاه ها شد و همه برای انجام آزمایش رفتند و جذب دستگاه ها شدند.

اما آموزش و پرورش در این مدت مورد آزمون مهرآفرین قرار نگرفت. قوانین و مقرراتی دارند از جمله مصوبه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی که بر اساس آن هرکس می خواهد وارد آموزش و پرورش شود باید امتحان بدهد.

برای آن دسته از دانش آموزانی که قبول نمی شوند، مجدداً در آزمون شرکت کنید

وزیر آموزش و پرورش افزود: اکنون شرکت نکردن در آزمون مهرآفرینان اجازه نمی دهد آنها در رتبه بندی قرار بگیرند و شناسه استخدامی آنها نیز درج نشود. اکنون ۸۱۰ هزار نفر مشمول طبقه بندی هستند. مهر آفرین می ماند و مشکلشان را حل می کنیم. نظر من اینه که امتحان آخر شهریور برگزار بشه. همکاران می گویند ۲۰ مهر باید انجام شود، اما نظر من این است که آخر شهریور بیایند و اگر فردی موفق به قبولی نشد به او مهلت می دهند تا دوباره امتحان بدهند. مطمئنم همه همکارانم قبول میشن و نگران این نباشیم چون همشون معلمن و همیشه معلم درس میخونن.

وی افزود: به جز نیروهای خدماتی و اداری حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر واجد شرایط رده بندی هستند که امیدواریم مشکل آنها حل شود. خارج از این دایره فقط نیروهای خدماتی و اداری داریم که به عنوان نیروهای اداری به کار گرفته می شوند که تعدادشان بسیار کم است. بقیه هم اگر معلم بودند و در ستاد مشغول به کار هستند در رتبه بندی قرار می گیرند.

طبقه بندی بیش از دو ساعت طول نمی کشد

نوری با بیان اینکه چند روز پیش علی الحسابی مبالغ معوقه رده بندی معلمان را دریافت کرد، اظهار داشت: خیلی ها می پرسند که چرا سامانه را برای بارگذاری مدارک تنظیم می کنید و چرا باید مدارک را بارگذاری کنیم؟ خوب حالا از یک استاد دانشگاه بپرسید چقدر طول می کشد تا مدرک بگیرید؟ معمولا بیش از یک سال طول می کشد، اما باید دو رتبه بندی فصلی برای ۸۱۰۰۰۰ نفر انجام دهیم. گفتیم چون پروسه شما شروع شد یک ماه و نیم بعد معدل شما را مشخص می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: به همین دلیل از همکاران خواستیم تا در تابستان امسال و در تعطیلات مدارس مدارک خود را بارگذاری کنند تا درگیر سال تحصیلی نباشند. متاسفانه عده ای که نخواستند خودشان آپلود را انجام دهند در فضای مجازی حاشیه ایجاد کردند. آپلود مدارک موضوع مهمی نیست، ما یک سری مدارک آموزشی ضمن خدمت برای همکارانمان داریم، اما همه مدارک را نداریم. مثلا ممکن است معلمی با دستگاه دیگری همکاری کرده باشد یا در رشته ای جایزه گرفته باشد، امتیاز دارند.

وی ضمن اشاره به اینکه طبقه بندی صرفاً افزایش حقوق و ضرایب در قضاوت نیست، بلکه یک طبقه بندی به معنای واقعی و در قالب یک نظام مستقل است، تصریح کرد: برای اجرای طبقه بندی ها سه هدف داریم؛ این طبقه بندی به معنای واقعی کلمه است. ارتقای کیفیت فرآیند آموزشی، ارتقای صلاحیت معلمان و رقابت در نظام آموزشی مورد توجه است.

نوری ادامه داد: هیئت تایید رده بندی ما باید مدارک، مدارک و مستندات داشته باشد. اگر این مدارک را داشته باشد، تعیین نمره دو ساعت بیشتر طول نمی کشد. این کار فقط یک بار انجام می شود و بعداً هر چه مدارک جدیدی داشته باشند فقط اسناد جدید وارد می شوند.

به محض تعیین نمره، دو روز بعد احکام جدید صادر می شود و حقوق معلمان طبق دستور جدید آن ماه پرداخت می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سامانه بارگذاری مدارک طبقه بندی تاکنون مشکلی نداشته است، گفت: این سامانه از بیست و ششم مردادماه آغاز شده است. ما راهنمای بارگیری داریم و امکان پاسخگویی به مشکلات در این زمینه وجود دارد. به محض تعیین رتبه افراد، حقوق آنها بلافاصله و دو روز بعد صادر می شود و با حکم جدید همان ماه پرداخت می شود. البته اگر بعد از پانزدهم ماه باشد حقوق جدید آنها ماه بعد پرداخت می شود.

معوقات به تدریج پرداخت می شود

وی افزود: معوقات به تدریج پرداخت می شود، به جامعه یادگیرنده استرس وارد نکنید. ما اصرار داریم که کار زودتر انجام شود، زیرا هر چه به پایان سال نزدیک می‌شویم و مطالبات انباشته می‌شود، کارمان سخت‌تر می‌شود. اصرار داریم مدارک زودتر صادر شود تا بتوانیم حقوق ها را زودتر و بر اساس رتبه بندی پرداخت کنیم.

رتبه بندی فرهنگیانی که مدرک نمی گیرند چه می شود؟

نوری ضمن اعلام این خبر که تاکنون تقریبا ۶۰ درصد معلمان مدارک خود را آپلود کرده اند که آمار خوبی است، در پاسخ به این سوال که آیا فایل صوتی منتسب به مدیرکل امور اداری شما در مورد عدم طبقه بندی معلمانی که مدارک را آپلود می کردند پخش می شد.این کار را نمی کنند، اظهار داشت: می خواستیم به همکارانمان مهلت بدهند. اگر اصلا نمی خواهند سندی را آپلود کنند، طبیعی است که رتبه بندی شامل آنها نمی شود. رتبه آنها را از کجا تعیین کنیم؟ البته در این مورد در کمیته حسابرسی تصمیم گیری خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ممکن است شخصی مدارک را بارگذاری نکرده باشد اما روی همان مدارکی که از او داریم و موجود است رتبه برتر را برایش صادر می کنیم، البته این پیشنهاد را می دهم و باید بررسی شود. قبل از اینکه هیأت ارزیابی به آن رأی دهد.» اگر شخصی به هر دلیلی سندی را آپلود نکرد، طبق مدارکی که داریم آن را طبقه بندی می کنیم.