آبله میمون قابل کنترل است / چه واکسن هایی برای این ویروس موجود است؟


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۵۵۰ مورد ابتلا به این بیماری در ۳۰ کشور جهان وجود دارد. در ایالات متحده، حداقل ۲۰ مورد تایید شده یا مشکوک در ۱۱ ایالت ایالات متحده گزارش شده است.

این آژانس واکسیناسیون انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی کند زیرا شیوع فعلی هنوز قابل کنترل است. به گفته این نهاد بین المللی، تاکنون بیشترین موارد در میان مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته اند گزارش شده است. البته آبله میمون ویروس بسیار خفیف تری است و هیچ گونه مرگ و میر در کشورهای آلوده گزارش نشده است.

آبله میمون از سال ۱۹۵۸ برای دانشمندان شناخته شده است. از زمانی که این ویروس برای اولین بار در طول شیوع در میان میمون هایی که برای اهداف تحقیقاتی نگهداری می شدند، مورد مطالعه قرار گرفت. مقامات سازمان جهانی بهداشت تجربه زیادی در مبارزه با آبله دارند. در سال ۱۹۸۰، پس از یک تلاش موفقیت آمیز واکسیناسیون جهانی، این سازمان اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. آبله میمون یک ویروس بسیار کوچکتر و خفیف از خانواده ویروسی است.

واکسن های آبله

واکسن Jynneos یک واکسن با دوز دوز است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ برای جلوگیری از ابتلا به آبله در میمون‌ها در افراد ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به طور کلی Jynneos را به گزینه دیگری، ACAM2000 ترجیح می دهند، که یک نسل قدیمی واکسن آبله است که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هر دو واکسن را می توان قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق کرد. با این حال، بیماران باید ظرف ۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، واکسن را دریافت کنند تا از شروع بیماری جلوگیری شود.

به گفته مایک سلیفکا، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت و علم اورگان که آبله میمون را مطالعه کرده است، ACAM2000 سطوح بالایی از محافظت در برابر آبله میمون ها را در مدل های حیوانی نشان داده است و انتظار می رود در برابر ۸۵٪ در برابر این بیماری محافظت کند. البته اطلاعات کمتری در مورد Jynneos وجود دارد، زیرا این واکسن جدیدتر است، اما سطوح معقولی از آنتی بادی ها را در انسان تولید می کند و پدر را از بیماری شدید محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به طور کلی Jynneos را بیش از ACAM2000 توصیه می کنند زیرا ایمن تر است. این واکسن می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و توزیع گسترده واکسن نیاز به بحث جدی دارد. ACAM2000 از یک سویه خفیف ویروس در خانواده آبله میمون و آبله استفاده می کند که هنوز هم می تواند تکثیر شود، به این معنی که خطر انتشار ویروس به صورت زنده در واکسن به انسان یا دیگران وجود دارد.

این واکسن با یک سوزن دو سوزن تزریق می شود. قسمت بالای بازو خراشیده می شود و سپس ویروس به صورت یک تاول به عفونت موضعی تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر بیمار یک تاول را خراش دهد و سپس چشمان خود را روی آن بمالد، به طور بالقوه می تواند ویروس را به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن خود منتقل کند که می تواند منجر به آسیب بینایی شود. سازمان غذا و دارو هشدار داده است که مراقبت از محل واکسن برای افرادی که واکسینه شده اند بسیار مهم است تا ویروس به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن سرایت نکند.

واکسن Jynneos با این خطرات مرتبط نیست زیرا از گونه‌ای از ویروس استفاده می‌کند که دیگر نمی‌تواند در انسان تکثیر شود. همچنین با یک سرنگ معمولی مانند سایر واکسن های رایج مانند واکسن آنفولانزا داده می شود.

به گفته دکتر پیتر هوتز، متخصص بیماری‌های عفونی و واکسن در کالج پزشکی بیلور، به دلیل عوارض جانبی بالقوه ACAM2000، این واکسن احتمالاً فقط در زمینه یک اپیدمی بزرگ آبله استفاده می‌شود، زیرا ویروس بسیار کشنده است. .

هشدار در مورد عوارض جانبی واکسن در افراد با شرایط خاص

زنان باردار یا شیرده، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک و افراد مبتلا به بیماری قلبی نباید ACAM2000 مصرف کنند. در زنان باردار، ویروس می تواند به جنین سرایت کند و باعث مرده زایی شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر رشد غیرقابل کنترل ویروس و ایجاد عفونت خطرناک هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز در معرض خطر انتشار ویروس به پوست خود هستند که می تواند به یک عفونت تهدید کننده زندگی تبدیل شود.

میزان مرگ و میر آبله میمون

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آبله می تواند تا ۳۰ درصد از مرگ و میرها را به همراه داشته باشد. سویه آبله در غرب آفریقا، که به نظر می‌رسد علت شیوع فعلی باشد، احتمالاً دارای نرخ مرگ و میر حدود ۱ درصد است. اکثر افراد در عرض دو تا چهار هفته بدون درمان پزشکی خاص بهبود می یابند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، سویه دیگری از آبله میمون به نام حوضه کنگو وجود دارد که با نرخ مرگ و میر بالاتری بین ۳ تا ۱۰ درصد همراه است.

مقامات روز چهارشنبه گفتند که شیوع ناگهانی آبله میمون در چندین کشور در آمریکای شمالی و اروپا نشان می دهد که این ویروس ممکن است برای مدت زمان نامحدودی فراتر از غرب و مرکز آفریقا گسترش یافته باشد. پروزاموند لوئیس، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی برای آبله میمون، گفت که ویروس ممکن است در حال حاضر بیشتر در حال گسترش باشد زیرا ایمنی در جمعیت انسانی پس از واکسیناسیون کاهش یافته است. آبله پس از ریشه کن شدن بیماری متوقف شد.

علائم آبله میمون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به افرادی که تایید یا مشکوک به ابتلا به آبله میمون شده‌اند می‌گوید تا زمانی که مقامات بهداشتی آن‌ها تایید کنند قرنطینه شوند. افراد مبتلا به این ویروس نباید تا زمانی که ضایعات پوستی که مشخصه بیماری است به طور کامل بهبود نیافته، جعبه ها فرو بریزند و لایه جدیدی از پوست تشکیل شود، قرنطینه شوند.

آبله میمون معمولا با علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و غدد لنفاوی متورم شروع می شود. سپس ضایعاتی روی بدن ایجاد می کنند. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست با این ضایعات پخش می شود. اگر فردی گلو یا دهان درد داشته باشد، ویروس می تواند از طریق قطره های تنفسی نیز پخش شود، اما به راحتی منتقل نمی شود.

به گفته این سازمان، افرادی که در معرض آبله میمون هستند باید به مدت ۲۱ روز تحت نظر باشند. آنها باید دو بار در روز دمای بدن خود را چک کنند و از نظر لرز، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی جدید معاینه شوند. در صورت بروز تب یا بثورات پوستی، فرد باید خود را ایزوله کند و فوراً با بخش بهداشت محلی تماس بگیرد.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید